DLACZEGO PIES CIĄGNIE NA SMYCZY?! Ciągnięcie smyczy przez psa jest dość powszechnym problemem wielu właścicieli czworonogów. […]
DLACZEGO PIES CIĄGNIE NA SMYCZY?!
Ciągnięcie smyczy przez psa jest dość powszechnym problemem wielu właścicieli czworonogów. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy jest to delikatnie ciągnięcie, czy agresywne szarpanie, prawie zawsze można temu zapobiec, stosując metody pozytywnego treningu. Wbrew pozorom nie jest to ćwiczenie głownie dla psa, ale dla jego opiekuna.
Wielkim mitem jest powszechne przekonanie, że powodem takiego zachowania jest chęć dominacji ( zresztą teorie to obalono naukowo w latach 80’tych, ale jest fantastycznym usprawiedliwieniem dla korekt- czytaj zadawaniem bólu z premedytacją) i bycia przywódcą stada. Istnieją znacznie prostsze wyjaśnienia. Pies ma cztery nogi i szybsze tempo chodzenia! Psy są ciekawe świata i uwielbiają być na zewnątrz. Spacer jest dla nich bardzo ekscytującą częścią dnia, więc chęć pędzenia do przodu jest ogromna. Długość smyczy jest bardzo istotną kwestią. Im krótsza, tym mniej komfortowy i przyjemny spacer. Pamiętajmy, że psy potrzebują więcej swobody i przestrzeni, aby przyjemnie eksplorować otoczenie. Warto też wiedzieć, że sami prowokujemy często do ciągnięcia, robiąc dokładnie to samo. Nieumyślnie wzmacniamy zachowanie czworonoga. Jeżeli chcemy, żeby nie ciągnął nas na smyczy, również tego nie róbmy. Kiedy więc szarpie na smyczy możemy wyposażyć się w specjalne szelki treningowe, które będą go ściągać lekko w bok, nie zadając przy tym bólu. Podczas spaceru powinniśmy szukać okazji do tego, aby nagrodzić psa za luźną smycz. Poszukując sytuacji, w której nasz pies jest na nie naprężonej lince czasami trzeba zacząć trening chodzenia na luźnej smyczy na terenie gzie nie ma rozproszeń uniemożliwiających skoncentrowanie się psa na zadaniu, czyli zaczynamy w mieszkaniu, domu, na ogrodzie , korytarzu i dopiero na spacerze. Innym rozwiązaniem jest zmiana kierunku spaceru, oczywiście bez zbędnego szarpania smyczy i wzmocnienie luźnej smyczy, inwestowanie w nią nagród atrakcyjnych dla psa. Warto również podekscytowanym głosem motywować psa do dalszej drogi, aby odwrócić jego uwagę od ciągnięcia. Kiedy znacznie się oddala ciągnąc nas za sobą, można wzmocnić jego decyzję o zbliżeniu do nas dając mu motywującą nagrodę. Na naszych zajęciach opiekunowie uczą się wielu technicznych rozwiązań , jednak potrzebny jest Instruktor pod okiem, którego przebiega nauka ( bezbolesna i przyjemna, oparta na prawach fizyki) . Nie zapomnijmy o chwaleniu psa za odpowiednie zachowanie, oraz zapewnieniu bezstresowej atmosfery przy ćwiczeniach. Im lepiej będzie czuł się blisko nas podczas spaceru, tym chętniej będzie się na to decydował. Spacer z czworonogiem może być nie tylko świetną współpracą, ale tez ogromną przyjemnością.
