Przestrzeń intymna/osobista psa

Z psychologii społecznej: przestrzeń intymna/osobista, to obszar bezpośrednio otaczający jednostkę, w którym przebiega [...]

Z psychologii społecznej: przestrzeń intymna/osobista, to obszar bezpośrednio otaczający jednostkę, w którym przebiega większość jej kontaktów z innymi. Wejście innych w przestrzeń intymną, jest traktowane jako napad, inwazja. 

🐾Większości trudnych emocji na linii pies-pies w trakcie spaceru, wynika z  przekroczenia granicy przestrzeni intymnej. Agresja smyczowa nie jest oczywiście terminem naukowym, ale dobrze obrazuje różnicę, jakiej pies doświadcza w interakcji na smyczy, gdy nie ma jak odejść, a w interakcji na długiej lince lub bez smyczy, kiedy sam może zdecydować o dystansie, przybliżaniu się i oddalaniu.

😱 Wyobraźcie sobie ten koszmar mijania się, ocieranie się z groźnymi, nieobliczalnymi obcymi. Albo macie się bawić( i sami sobie poradzić ) z energicznym człowiekiem olbrzymem, wielkości ciężarówki (maltańczyk -4 kg, spotyka labradora- 50 kg ). Psy potrzebują naszego wsparcia i uważności w trakcie spacerów. Spacer z telefonem i słuchawkami odcina nas od tego, czego potrzebuje nasz pies. A spacer dla naszego psa może być najmilszą częścią dnia albo wałką o przetrwanie, na polu bitwy.