Lęk separacyjny

Lęk separacyjny występuje u ludzi, u psów, u kotów….W przeżywaniu lęku separacyjnego psy są bardzo podobne do dzieci.

Lęk separacyjny występuje u ludzi, u psów, u kotów….W przeżywaniu lęku separacyjnego psy są bardzo podobne do dzieci. Początkowo bardzo głośno wołają mamę, tatę, o to aby powrócili, ponieważ całe ciało i myśli dają informację o tym, że nie przetrwają bez bliskiej osoby. Płaczą głośno, szczekają mocno, wyją- doświadczając jednocześnie bólu fizycznego, na EEG obserwujemy ośrodki bólu aktywne w mózgu  To instynkt przetrwania tak działa u społecznych zwierząt, ponieważ to prawda, że na wczesnym etapie życia nie przetrwamy bez opiekunów.

Kolejna odsłoną lęku separacyjnego może być wycofanie się, odcięcie się od rzeczywistości. Kiedy porzucona istota (rzucona w swoim odczuciu, niekoniecznie w realności) zorientuje się, że bezskuteczne jest wołanie o pomoc- może zamilknąć, znieruchomieć…Może wówczas “wyciszyć” swoich funkcje fizjologiczne, tak aby przetrwać w sytuacji osamotnienia, tak aby drapieżnik nie dostrzegł, nie upolował….. Takie zachowanie jest bardzo kosztowne z punktu widzenia organizmu, może prowadzić do późniejszych chorób psychicznych i fizycznych.
Jak pomagać? Trochę na odwrót niż większość opiekunów, a nawet specjalistów postępuje. Jest kilka składowych:
Bezpieczny styl przywiązania- charakteryzuje relację, w której opiekun
pełni funkcję bezpiecznej bazy, w której dziecko/pies zawsze, niezależnie od
pory dnia, stopnia zmęczenia opiekuna -znajdzie ukojenie.
-Nasycenie się bliskością buduje osobiste poczucie bezpieczeństwa.
– Budowanie bezpiecznej bazy, tzw.  niani, gdzie można się wyciszyć bez obecności opiekuna. Najnowsze badania mówią, że to raczej nie jest klatka kennelowa, tylko przestrzeń nasycona opiekunami, np. kanapa.

– Trening odwrażliwiania- tutaj ważne są szczegóły i dobry plan pracy. Pies ma się nie stresować na żadnym etapie naszego wychodzenia z domu. Robimy krótkie sesję treningowe i cieszymy się z mikro postępów.
– Nauka relaksacji, samoregulacji w pozycji statycznej, czyli bez wyjadania z zabawek interaktywnych

– Zadbanie o zabawę, bo wpływa na neuroplastyczność mózgu

-Zadbanie o swobodną eksplorację, bo wpływa na poczucie pewności siebie.

 -Zadbanie o dobrostan psa, właściwie od tego trzeba zacząć. Ignorowanie psa wtedy, kiedy prosi o wsparcie czy o kontakt, nie jest dobrym pomysłem. Wspieranie go i pocieszanie-ale mądre nasyci psa, bo zbuduje w sobie przekonanie, że istnieje bezpieczna baza, a z czasem wewnętrzna bezpieczna baza. I właśnie regularne doświadczanie bezpiecznej bazy (wspierający opiekun, miłe i spokojne miejsce do życia) sprawi, że będzie mógł również przebywać sam.

Wszystkie

MOTYWACJA POKARMOWA W SZKOLENIU PSA

MOTYWACJA POKARMOWA W TRENINGU Możemy wyróżnić poniższe rodzaje motywacji:  motywacja pokarmowa motywacja na zabawkę  motywacja socjalna motywacja środowiskowa Ten tekst będzie o MOTYWACJI POKARMOWEJ: Większość ...
CZYTAJ DALEJ →
Dzień Dobry TVN

ZBUDUJ BEZPIECZNĄ PRZYSTAŃ

ZBUDUJ BEZPIECZNĄ PRZYSTAŃ Zamień ulubione miejsce swojego psa w bezpieczną przystań, dodaj wygodne koce, wybierz rozmiar posłania, na którym pies naprawdę może się wyciągnąć! Buduj ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

ZABAWA CZY GRA RYWALIZACYJNA?

Zachowaniem demonstracyjnym, który zabawą nie jest, jest gra rywalizacyjna. Obejmuje ona fizyczną zabawę bezpośrednią lub […] zdjęcia dla psi ekspert od piesografia GRA RYWALIZACYJNA Zachowaniem ...
CZYTAJ DALEJ →