MOTYWACJA POKARMOWA W TRENINGU
Możemy wyróżnić poniższe rodzaje motywacji:
- motywacja pokarmowa
- motywacja na zabawkę
- motywacja socjalna
- motywacja środowiskowa
Ten tekst będzie o MOTYWACJI POKARMOWEJ:
Większość psów posiada motywację pokarmową ponieważ wynika ona z naturalnych potrzeb psa. Jednak zdarzają się psy, które są niejadkami i jedzenie nie jest dla nich aż taką atrakcją jak dla innych psów. U każdego psa nad motywacją pokarmową możemy pracować, aby zwiększyć atrakcyjność jedzenia w jego oczach.
Przygotowując psa do treningu zadbajmy o to, aby był on delikatnie głodny. Jeśli będzie bardzo najedzony atrakcyjność naszych smaczków automatycznie spada.
Nie powinno głodzić się psa przed treningiem lub wydawać całości jedzenia jedynie za pracę ponieważ przynosi to odwrotny rezultat. Praca psa za oferowane przez nas jedzenie ma być dla psa przyjemnością, a nie walką o jedzenie, aby zaspokoić głód.
Jedzenie możemy wydawać w różny sposób. Sposób wydawania jedzenia dostosowujemy indywidualnie do psa oraz do ćwiczenia. W zależności od tego jaki sposób nagradzania jedzeniem wybierzemy, osiągniemy inne emocje u naszego psa.
Na trening warto przygotować sobie wiele różnych smaczków. Zastanówmy się co lubi nasz pies, co jest dla niego bardzo atrakcyjne, a co trochę mniej. Dzięki temu możemy psa zaskakiwać. Przy ćwiczeniach, które sobie utrwalamy wydajemy mniej atrakcyjne smaczki, przy czymś nowym te bardziej atrakcyjne. Gdy zwiększamy trudność też wydajemy lepszą nagrodę.
Jednak od czasu do czasu warto nagrodzić psa czymś bardzo atrakcyjnym za prostą rzecz. To bardzo buduje i motywuje psa do dalszych treningów.
Podczas ćwiczenia należy obserwować psa i dostosować ilość powtórzeń do jego możliwości, pamiętając o tym, aby zakończyć serie, zwolnić na przerwę zanim pies się znudzi/wyjdzie z sesji. Dzięki temu kończymy sukcesem psa i kończymy w momencie, kiedy jego motywacja do ćwiczeń dalej jest wysoka. W ten sposób lepiej zareaguje na propozycję kolejnego treningu.
Sygnały nagród
Podczas wydawania nagród warto korzystać z sygnałów nagród czyli haseł poprzedzających naszą nagrodę. Dzięki temu komunikacja z psem jest jaśniejsza. Pies wie jakiej nagrody ma się spodziewać oraz gdzie będzie się ona znajdować. Ponadto nasze wypracowane hasło na nagrodę niesie już ze sobą pewne emocje, które pies zaczyna odczuwać już w momencie gdy słyszy hasło. A to właśnie emocje są głównym wzmocnieniem prezentowanych zachowań.
Sygnały na nagrody są nieocenioną pomocą w treningu, ale także przydają się w codziennym życiu. Dzięki dobrze wypracowanym hasłom możemy łatwiej „wyciągnąć” psa z trudnych sytuacji np. spotkania z innym psem.
Sposoby wydawania jedzenia oraz przykładowe zastosowanie sygnałów nagrody
TAK – wydawanie jedzenia w sposób bierny, bezpośrednio do pyszczka. W tym wypadku możemy nagradzać psa pojedynczym smaczkiem, ale także serią smaczków.
Aby nagrodzić psa serią bierzemy do ręki garść smakołyków i wydajemy je psu po jednym. Po każdym wydaniu nasza ręka ze smaczkami wędruje na klatkę piersiową. Nagradzamy psa nie liniowo czyli raz wydamy 5 smaczków, raz 2, raz 3, 5, 8, 4, 10 itd. Dzięki temu pies uczy się dłużej na nas skupiać. Nagroda trwa dłużej jeśli chodzi o czas jej wydawania, pies uczy się, że warto u nas zostać, bo nigdy nie wiadomo ile smaczków mu zaproponujemy.
MASZ – aktywne wydawanie jedzenia. Bierzemy garść smaczków i pozwalamy je wyjadać z naszej ręki, jednocześnie się wycofując. Pies za nami podąża i wyjada smakołyki. Taka nagroda będzie już bardziej pobudzająca, wyzwalająca naturalne instynkty związane z pogonią, co sprawia, że jest jeszcze bardziej atrakcyjna.
AM – AM – nagradzanie psa wyrzucanymi smaczkami. Tutaj warto, aby kawałki były większe ponieważ chcemy, aby pies bez problemu zauważył kawałek w trawie, a nie węszył za nim. Energicznie wyrzucamy smaczki do przodu i do tyłu (chcemy, aby pies wszedł w galop). Podczas wyrzutu wypowiadamy hasło AM, gdy pies zje smaczka i zwróci na nas uwagę motywujemy do głosem do podejścia w naszym kierunku i od razu wyrzucamy smaczka w druga stronę z hasłem AM. Gdy zje i popatrzy na nas – motywacja głosem do biegu. Co kilka powtórzeń możemy tez psa nagrodzić przy nas.
Taka nagroda bardzo aktywizuje psa. Warto stosować tez to ćwiczenie na początku treningu w celu zachęcenia psa do pracy. Bieganie za jedzeniem jest też dla psa rozluźniające, także warto je stosować w przerwach między ćwiczeniami gdy pies musiał być długo w bezruchu.
Sygnał kontynuacyjny DOBRZE – podczas treningu warto wypracować sobie sygnał kontynuacyjny, przedłużający. Takie hasło jest bardzo pomocne przy nauce przedłużania zachowań. Gdy pies wykonuje jakieś ćwiczenie i chcemy, aby je kontynuował mówimy DOBRZE i każdorazowo wydajemy smaczka. Hasło to staramy się wypowiadać bez nadmiernych emocji, aby nie wybijać psa z pracy. Tutaj nie chcemy, aby pies wyszedł z pozycji, to my przyjdziemy z nagrodą do niego.
Pamiętajmy, że najważniejsza jest radość w treningu! Pies ma z nami ćwiczyć, ponieważ to wybiera, sprawia mu to przyjemność, to emocje zapisują w mózgu wyćwiczone zachowania, dlatego trenujemy w przyjemnej atmosferze!