Neuroplastyczność mózgu, czyli budowanie mózgu prospołecznego poprzez ZABAWĘ!

„Funkcją zabawy jest budowanie mózgów prospołecznych, mózgów społecznych, które wiedzą, jak wchodzić w interakcje z innymi w pozytywny sposób” (Panksepp)

Neuroplastyczność mózgu to zdolność do tworzenia nowych połączeń nerwowych oraz regenerowania neuronów. Dzięki temu organizm może adaptować się do różnych warunków, lepiej się uczyć się, zapamiętywać, umożliwia też naprawę uszkodzonego mózgu.

Jak zabawa przebudowuje mózg?

  1.  Zabawa pomaga  obniżyć poziom kortyzolu  (hormonu stresu),  zwiększa dopaminę  (substancję chemiczną przyjemności/nagrody) , oksytocynę  (hormon wiążący)  i GABA  (uspokajający układ nerwowy)
  2.  Zabawa powoduje zmiany w  korze przedczołowej  , które pomagają połączyć system kontroli wykonawczej mózgu, który odgrywa kluczową rolę w  regulowaniu emocji ,  planowaniu ,  rozwiązywaniu problemów i wspieraniu integracji całego mózgu.
  3.  Polepsza integrację sensoryczną-dobrze zintegrowany mózg to zdrowy mózg – w którym wszystkie różne części mogą przekazywać sobie nawzajem wiadomości i mogą pracować jako zjednoczona całość.

Dzień Dobry TVN

Prezenty dla psów- funkcjonalne i dające satysfakcję!

Jeśli naprawdę chcemy dać prezent, który ucieszy naszego psa, musi od odpowiadać jakiemuś elementowi łańcucha łowieckiego. Dla psów, które są bardzo aktywne, pobudzone, mogą być to ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Nowy pies w domu

Kilka naszych zasad, które się sprawdziły w trakcie adaptacji nowych psów, przy jednoczesnej trosce o rezydentów.
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Nasz pies nie świadczy o nas

Pies nie jest naszym przedłużeniem, pies nie świadczy o nas i nie jest wypadkową naszej pracy i zaangażowania. Opiekunowie wymagających psów są pod ostrzałem komentarzy: ...
CZYTAJ DALEJ →