Nie bagatelizuj psiej frustracji! Frustracja jest stanem emocjonalnym związanym z niezaspokojeniem istotnych potrzeb. Frustracja psa może nie brzmieć zbyt poważnie, ale nie należy jej lekceważyć. W rzeczywistości mózg ma całą sekcję przeznaczoną do radzenia sobie z frustracją. Podobnie jak niepokój i nadmierne podekscytowanie, frustracja może szybko przerodzić się w agresywne zachowanie, jeśli pies nie otrzyma odpowiedniego wsparcia. Dzieje się tak, ponieważ część mózgu związana z frustracją, jest również powiązana z reakcją wściekłości.
Frustracja może się pojawić, gdy pies nie może uzyskać dostępu do czegoś, czego pragnie, gdy nie jest w stanie odejść od sytuacji lub interakcji, które uważa za trudne, niewygodne.
Typowe zachowania związane z frustracją obejmują: podskakiwanie, szczekanie, szarpanie smyczy, kopulację. Pies jest aktywny, poszukuje wyjścia z sytuacji, czasami jest na granicy wytrzymałości. Dodatkowo psie nastolatki (psy między 6 a 20 miesiącem życia) frustrują się szybciej! Jest to spowodowane bardzo intensywnymi zmianami wewnętrznymi jakich doświadczają, zmianami hormonalnymi i społecznymi – dlatego mają bardzo niski próg odpornosci na brak zaspokojonych potrzeb.
Pomóż psu w chwili frustracji, odgadnij psi komunikat, potrzebę, rozpoznaj kontekst. Może musicie zwiększyć dystans, może pies potrzebuje Twojej wskazówki albo chwili intensywnego, swobodnego ruchu. Testuj i sprawdzaj.
Zdolność rozpoznania, kiedy Twój pies jest sfrustrowany, oznacza, że będziesz w stanie odpowiednio zareagować, zarządzać środowiskiem i unikać wyzwalaczy tego zachowania.
Frustracja jest często błędnie diagnozowana, bywa też lekceważona bo „pies jest po prostu sfrustrowany”. Z tego powodu prawdopodobieństwo eskalacji tego niezrozumiałego zachowania jest większe niż jakiegokolwiek innego rodzaju zachowania.