Piloerekcja – nie taka oczywista

Kontekst i analizowanie mowy ciała, komunikatów- tego musimy się nauczyć. Musimy widzieć całość nie rozczłonkowując psa na poszczególne elementy. 

Ważne jest, aby obserwować inną mowę ciała psa, w tym postawę i ułożenie uszu, oczy, a także otaczający kontekst środowiskowy, aby określić, co powoduje podnoszenie się sierści.

Istnieje wiele stanów emocjonalnych, które mogą korelować z pobudzeniem, w tym strach, podekscytowanie i zaskoczenie, a niektóre z nich mogą prowadzić do agresji, ale niekoniecznie.

Podniesione sierści, czyli piloerekcja (gęsia skórka u ludzi!), są powszechne u ssaków i są spowodowane skurczem mięśni znajdujących się u nasady każdego pasma włosów. Jest to mimowolna reakcja współczulnego układu nerwowego. W przypadku psów piloerekcja może działać jako komunikat, bodziec sygnalizujący, przy czym rozmiar, obszar i umiejscowienie mają znaczenie. 

Wzór piloerekcji koreluje z różnymi stanami emocjonalnymi i/lub przyszłym zachowaniem. Cienka linia wzniesionej sierści od ramion do ogona koreluje z bardziej pewnymi siebie psami. Pies  może zastraszyć inne psy, ponieważ z uniesioną sierścią będzie wyglądał na większego. Z kolei uniesione futro na szyi i/lub ramionach (ale nie dalej w dół)często koreluje z niską pewnością siebie. 

Oto główne przyczyny pojawiania się pilorerekcji:

  • strach, 
  • pobudzenie, 
  • niepewność, 
  • zimno, 
  • defensywność, 
  • nieznajomość (pojawienie się czegoś, kogoś czego pies nie zna)

Aby zrozumieć, jak piloerekcja może zachodzić w różnych emocjach, warto przyjrzeć się fizjologii tego, co dzieje się w organizmie. U podstawy mieszka włosowego znajduje się mięsień zwany pilusem Arrector. Ten mały mięsień kurczy się i jest aktywowany przez współczulny układ nerwowy , co oznacza, że ​​poszczególne włosy unoszą się w wyniku mimowolnej reakcji. Współczulny układ nerwowy dyktuje „walkę lub ucieczkę” autonomicznemu układowi nerwowemu, a układ przywspółczulny nakazuje „odpocząć i przetrawić”. Zarówno współczulna, jak i przywspółczulna część układu autonomicznego podlegają ciągłym zmianom. Układ współczulny reaguje na nerwowe i hormonalne sprzężenie zwrotne w odpowiedzi na stres fizjologiczny. Biorąc pod uwagę stres fizjologiczny, niekoniecznie jest to oznaką negatywnych emocji; podobne hormony można wyrazić niezależnie od tego, czy emocja waha się od podekscytowania po strach. Dlatego piloerekcja może wystąpić w wyniku strachu, zaskoczenia, podniecenia, podniecenia lub jako część agonistycznego zamiaru lub agresywnego przejawu.

Piloerekcja została również sklasyfikowana jako epifenomen w książce Barbary Handleman „Zachowanie psów: podręcznik ilustrowany fotografią”. Piloerekcja to zjawisko lub efekt wtórny, który występuje wraz ze zjawiskiem pierwotnym. Na przykład piloerekcja wystąpiłaby jako zjawisko wtórne wraz z oznakami stresu lub pobudzenia. Przykładowe oznaki stresu mogą być widoczne w mowie ciała, np. odsuniętych uszach, mrużonych oczach, oblizywaniu warg, obniżonej postawie ciała, uniesieniu łapy, opuszczonym ogonie i tak dalej.

Omówmy trzy najbardziej polulatne wzory piloerekcji w kontekście społecznym

należy obserwować piloerekcję z pełną mową ciała i kontekstem, dlatego należy obejrzeć psa od nosa do ogona: Jaki jest kształt i wygląd oczu? Gdzie znajdują się uszy? Jaka jest postawa psa? Jaka jest pozycja i ruch ogona? Jak porusza się pies? W jakim kontekście pies wykazuje piloerekcję? Co dzieje się w środowisku przed, po i w trakcie?

Jeśli na całej długości grzbietu aż do nasady ogona widoczna jest cienka linia, możemy zakładać wysoki poziom pewności siebie albo demonstracyjny, “niezdrowy” poziom siebie i z mojego doświadczenia wynika, że ​​te psy częściej niż inne psy wpadają w agresję i zachowują się agresywnie. Uniesione futro rozprzestrzenia też zapach psa i w tym przypadku może być to również element zastraszania. Dzięki tej reakcji pies rozprzestrzenia swój zapach i staje się wizualnie większy.  Pies może mieć uniesioną sierść na poszczególnych odcinkach kręgosłupa. (Goodman, 2002).

Piloerekcja u psa, który jest pobudzony i prawdopodobnie pewny siebie

Innym częstym wzorem wypukłych sierści u psów jest szeroka plama futra (do około ośmiu cali szerokości) na barkach, która nie sięga dalej niż jedna czwarta do jednej trzeciej długości grzbietu. Ten wzór piloerekcji kojarzy mi się z niskim poziomem pewności siebie i często stwierdzam, że te psy są nieco strachliwe.

Piloerekcja u psa który się boi

Piloerekcja u psa który się boi

Najbardziej zagmatwany wzór ma miejsce wtedy, gdy kępka sierści jest uniesiona na ramionach, a druga u nasady ogona, ale włosy pomiędzy nimi nie są uniesione. Ten wzór piloerekcji często występuje u psów, które są w ambiwalentnym stanie emocjonalnym i czują się skonfliktowane, przeżywają konflikt wewnętrzny. Wiele psów wykazujących ten wzór jest nieco nieprzewidywalnych w swoim zachowaniu i jest bardziej reaktywnych niż inne psy. 


Piloerekcja obnażająca konflikt wewnętrzny

Wszystkie

Mery i Rudy – psy pracujące, stróżujące

Poranne szkolenie Mery i Rudego.  Uczymy się komfortowego pozostawania w kojcu i podstawowych komend, szczególnie “do […] Poranne szkolenie Mery i Rudego.  Uczymy się komfortowego ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

ZABAWA CZY GRA RYWALIZACYJNA?

Zachowaniem demonstracyjnym, który zabawą nie jest, jest gra rywalizacyjna. Obejmuje ona fizyczną zabawę bezpośrednią lub […] zdjęcia dla psi ekspert od piesografia GRA RYWALIZACYJNA Zachowaniem ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Opinie Klientów po ukończonym szkoleniu Psiego Przedszkola

Poznaj opinie naszych klientów po ukończeniu przez ich podopiecznych szkolenia Happy Puppy – Psie Przedszkole! Poznaj opinie naszych klientów po ukończeniu przez ich podopiecznych szkolenia ...
CZYTAJ DALEJ →