Psie przedszkole- jak dbać o dobrostan szczeniaka? Jak wspierać psa i budować z nim relację?
Jak prowadzimy Psie Przedszkole?
Jak dbać o psa w trakcie szkolenia?
Zacznijmy od tematu: jak dbać o dobrostan szczeniaka na pierwszych zajęciach grupowych?
DAJ PSU CZAS NA ZROZUMIENIE SYTUACJI.
W trakcie treningu dbamy o psa. O co chodzi? Początkowo pies nie rozumie, po co przyszedł do psiej szkółki. Widzi wiele obcych psów i ludzi wokół siebie, może czuć się przestraszony, zagrożony. Na pewno początkowo będzie zestresowany. Aby psy czuły się bardziej komfortowo, pokażmy im, że są bezpieczne i że mogą na nas liczyć.
PSY MAJĄ PRZEBYWAĆ W KOMFORTOWYM DYSTANSIE OD SIEBIE. Psom łatwiej będzie się skoncentrować, uczyć nowych zachowań, jeśli w trakcie treningu nie będą mogły do siebie podchodzić, obwąchiwać się. Oczywiście będziemy z psami również ćwiczyli spokojne zachowania przy sobie, będą odpowiednio grupowane i odpinane ze smyczy do zabawy. Ale o tym wszystkim będziemy je uprzedzać, tak by mogły się przygotować i by miały szansę na wycofanie się.
WSPIERAMY PSA.
Jeśli pies nie chce wykonywać ćwiczenia, wprowadzamy zmiany, proponujemy przerwy i aktywności odstresowujace: węszenie w większym dystansie od psów, zabawy szarpakiem, poszukiwanie skarbów w basenach z kulkami, poszukiwanie, wypisywanie z zabawek interaktywnych, itp. Jeśli pies nie rozumie naszych oczekiwań, a my już nie mamy pomysłu jak mu je wytłumaczyć – prosimy trenera o pomoc.
BEZ SIAD, SIAD SIAD!
Nie używamy komendy siad, chyba, że tego będzie wymagało ćwiczenie. Opiekunowie często wymagają od psów częstego siad. Może mieć to bardzo negatywny wpływ na rozwój fizyczny psa, może być też bolesne, przeciążać stawy, miednicę. Pies może skupiać uwagę na stojąco, leżąco. Nie musi siedzieć gdy uczy się takich komend jak zostań, na mnie itp.
TOR PRZESZKÓD
W trakcie pierwszych zajęć praktycznych omawiamy tor przeszkód (ewentualnie w trakcie drugich) tak by korzystać z niego bezpiecznie, jako przerwa w ćwiczeniu.
Tor przeszkód buduje pewność siebie, i świadomość swojego ciała, a małym psom dodaje magiczne wzrostu w trakcie interakcji z innymi psami! Naprowadzamy go dłonią ( w ostateczności smaczkiem).
Na torze przeszkód pies zawsze jest na luźnej smyczy.
PIES SAM DECYDUJE O PRZERWIE
Pies ma lubić trening, nie wtłaczamy psa w szkolenie, nie forsujemy. Jeśli pies będzie miał przyjemność z nauki, będzie uczył się chętniej i szybciej. Jeśli DAMY MU WYBÓR, będzie sercem bliżej nas, będzie wolną istotą (a nie zniewolonym niewolnikiem), będzie wybierał to czego potrzebuje i … będzie chciał się uczyć, z własnego wyboru!