3 sposoby reagowania na drugiego psa: podejście społeczne, podejście agresywne, podejście drapieżniczce

Pies widzi psa na spacerze. Jak reaguje? Czego możemy się dowiedzieć o jego nastawieniu i  emocjach po jego reakcji? Co możemy zrobić, by pies poczuł się inaczej i by jego reakcja zmieniła się na bardziej korzystną? Zależy nam na pojawieniu się korzystnej reakcji na drugiego psa,  korzystnej dla naszego psa, dla psa spotkanego na spacerze (bo lubimy wszystkie psy i dbamy o komfort innych psów, nie tylko naszego), dla nas, dla otoczenia, itd. 

Zacznijmy od tego, że to co widzisz na spacerze, nie dotyczy tylko spaceru. Dotyczy tego jak pies czuje się w domu, jak je, jak śpi, jak się czuje psychicznie fizycznie, jakie ma doświadczenia, jaką ma z Tobą relację, itd. 

Omówimy sobie 3 sposoby reagowania na drugiego psa. Będziemy mówili o 3 rodzajach podejścia do drugiego psa (jest ich oczywiście więcej).

1.Podejście społeczne – chęć bliższego, bezpiecznego poznania, przy jednoczesnym respektowaniu granic i komunikatów wysyłanych przez drugiego psa.

  1.  Podejście agresywne- w celu utrzymania lub zwiększenia dystansu lub by wymusić zaprzestanie zachowania. Podejście agresywne odbywa się zawsze przy jednoczesnym zauważaniu i odpowiadaniu na komunikaty wysyłane przez drugiego psa. 
  2.  Podejście drapieżnicze – ukierunkowane na zrealizowanie któregoś z elementów łańcucha łowieckiego. Podejście drapieżnicze do obiektu społecznego może być elementem gry rywalizacyjne, zabawy. Jeśli tak jest, pies jednocześnie wysyła komunikaty o tym, że „żartuje z tym polowaniem”, np. w trakcie pogoni za drugim psem włącza pauzy, zwraca uwagę na partnera zabawy. Jeśli podejście do drugiego psa jest czysto drapieżnicze- wówczas sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Niestety podejście czysto drapieżnicze zdarza się w sytuacji deprywacji potrzeb, zbyt trudnego środowiska, nieznośnego stresu i genetycznych predyspozycji (typ bojowy, szkolonych do walk psów).

W kolejnym poście więcej o tym i zdjęcia z przykładami!

Wszystkie

Jak zorganizować aktywny czas psu w domu

W tej trudnej sytuacji epidemii w której doświadczamy lęku, gniewu, niezgody, frustracji pies czy kot, które są członkami […] Jaki wpływ psy i koty mają ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Nowy pies w domu

Kilka naszych zasad, które się sprawdziły w trakcie adaptacji nowych psów, przy jednoczesnej trosce o rezydentów.
CZYTAJ DALEJ →
Dzień Dobry TVN

Patriarchat- mamy z tym problem!

Patriarchat- mamy z tym problem! Pracując z ludzmi jako socjoterapeutka, a teraz behawiorystka, z przykrością stwierdzam, że patriarchat nadal utrudnia naszą pracę, utrudnia wchodzenie ludziom ...
CZYTAJ DALEJ →