0
0.00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

PsiEkspert

Agresja w zabawie szczeniaków.

Szczeniaki są ogromnym wyzwaniem!! Na szczenięcym etapie rozwoju, szczeniak ma się głównie bawić i doświadczać (w […]

Szczeniaki są ogromnym wyzwaniem!!

Na szczenięcym  etapie rozwoju, szczeniak ma się głównie bawić i doświadczać (w towarzystwie bliskiej, chroniącej istoty).

Szczenięca zabawa(szajba) jest często źródłem ogromnej frustracji, złości i bezsilności opiekunów. To jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w zabawie szczenięcej pojawia się wiele zachowań agresywnych i łowieckich. Szczeniak z oddaniem poluje na łydki, dłonie, atakując gryzie bardzo mocno.

  • W zabawie dorosłych psów również pojawiają się elementy komunikacji agresywniej i elementy łańcucha łowieckiego, ale psy dorosłe potrafią w trakcie zabawy z większą łatwością kontrolować emocje i pobudzenie.
  • Szczeniaki z natury są rozemocjonowane i totalne w przeżywaniu emocji. Opiekunowie! Musimy pomagać tym psim dzieciom!
  • Środowisko życia musi być spokojne, rytm dnia przewidywalny, zabawki zawsze dostępne, gryzaki naturalne dostępne, opiekun wspierający.

Badania mówią o tym, że relację budujemy głównie w sytuacjach trudnych, stresujących, to są sytuacje testujące. W chwilach kiedy szczeniak się złości, szczeka, jest agresywny, nie dotykajmy go, nie krzyczymy! Podajmy mu zabawkę na sznurku, coś do lizania, wąchania, gryzak (np. kość alpha spirit), a w ostateczności wyjdźmy (my!) na chwileczkę z pomieszczenia. 

Do wychowania szczeniaka potrzeba mądrości i cierpliwości, czego wszystkim życzymy. Nie trzeba korygowania, krzyku, klapsów ani podduszania na obroży.

Sonia Maciuszek, Behawiorysta psów i kotów, trener szkolenia psów

chevron-down