Agresja w zabawie szczeniaków.

Szczeniaki są ogromnym wyzwaniem!! Na szczenięcym etapie rozwoju, szczeniak ma się głównie bawić i doświadczać (w […]

Szczeniaki są ogromnym wyzwaniem!!

Na szczenięcym  etapie rozwoju, szczeniak ma się głównie bawić i doświadczać (w towarzystwie bliskiej, chroniącej istoty).

Szczenięca zabawa(szajba) jest często źródłem ogromnej frustracji, złości i bezsilności opiekunów. To jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w zabawie szczenięcej pojawia się wiele zachowań agresywnych i łowieckich. Szczeniak z oddaniem poluje na łydki, dłonie, atakując gryzie bardzo mocno.

  • W zabawie dorosłych psów również pojawiają się elementy komunikacji agresywniej i elementy łańcucha łowieckiego, ale psy dorosłe potrafią w trakcie zabawy z większą łatwością kontrolować emocje i pobudzenie.
  • Szczeniaki z natury są rozemocjonowane i totalne w przeżywaniu emocji. Opiekunowie! Musimy pomagać tym psim dzieciom!
  • Środowisko życia musi być spokojne, rytm dnia przewidywalny, zabawki zawsze dostępne, gryzaki naturalne dostępne, opiekun wspierający.

Badania mówią o tym, że relację budujemy głównie w sytuacjach trudnych, stresujących, to są sytuacje testujące. W chwilach kiedy szczeniak się złości, szczeka, jest agresywny, nie dotykajmy go, nie krzyczymy! Podajmy mu zabawkę na sznurku, coś do lizania, wąchania, gryzak (np. kość alpha spirit), a w ostateczności wyjdźmy (my!) na chwileczkę z pomieszczenia. 

Do wychowania szczeniaka potrzeba mądrości i cierpliwości, czego wszystkim życzymy. Nie trzeba korygowania, krzyku, klapsów ani podduszania na obroży.

Sonia Maciuszek, Behawiorysta psów i kotów, trener szkolenia psów

Straszny pies!

Środowiskiem udomowionego psa jest środowisko ludzkie, dlatego pies jest wszędzie tam gdzie żyje i dociera człowiek – czy to […] Środowiskiem udomowionego psa jest środowisko ...
CZYTAJ DALEJ →
Dzień Dobry TVN

Neuroplastyczność mózgu, czyli budowanie mózgu prospołecznego poprzez ZABAWĘ!

„Funkcją zabawy jest budowanie mózgów prospołecznych, mózgów społecznych, które wiedzą, jak wchodzić w interakcje z innymi w pozytywny sposób” (Panksepp) Neuroplastyczność mózgu to zdolność do ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Poznaj historie opiekunów i psów, którzy skorzystali z naszych usług

Poznaj historie opiekunów oraz ich piesków, którzy skorzystali z naszych usług i ukończyli szkolenia z Psim Ekspertem.
CZYTAJ DALEJ →