0
0.00  0 element贸w

Brak produkt贸w w koszyku.

PsiEkspert

Samoregulacja psa

Regulacja pobudzenia psa a m贸zgowe Wi-Fi.

馃挳M贸zgowe Wi-Fi to kana艂 dla po艂膮cze艅 neurologicznych i neurobiologicznych s艂u偶膮cych do regulacji pobudzenia w interakcji z bliskim opiekunem. To zbadane i opisane narz臋dzie wp艂ywu opiekuna na stan emocjonalny dziecka, kt贸rym mo偶emy pos艂ugiwa膰 si臋 r贸wnie偶 w kontek艣cie relacji z naszym psem. 

馃挳Naukowcy por贸wnali ten kana艂 informacyjny do Bluetooth, kt贸re utrzymuje m贸zgi opiekuna i dziecka w kontakcie, w celu regulacji pobudzenia dziecka, kt贸re nie ma dobrze jeszcze wykszta艂conych mechanizm贸w samoregulacji emocji.  

馃挳Ten intuicyjny kana艂 komunikacji  tworzy si臋 i utrzymuje dzi臋ki dotykowi, kontaktowi wzrokowemu i g艂osowemu, a przede wszystkim dzi臋ki kontaktowi emocjonalnemu. 

馃挳To bezpo艣rednie 艂膮cze mi臋dzy m贸zgami, posiada zdolno艣膰 do regulowania pobudzenia, do jego zwi臋kszania i obni偶ania!! 

馃挳Podstawow膮 kwesti膮 jest zauwa偶enie pobudzenia zbyt du偶ego lub zbyt ma艂ego i odpowiednie zareagowanie tak, aby wp艂yn膮膰 na jego zmian臋.

馃挳Bardziej dojrza艂y m贸zg opiekuna odczytuje sygna艂y, jakie wysy艂a pies: postawa cia艂a, wyraz pyska, ruchy, akustyka, interpretuje ca艂o艣膰 wraz z kontekstem spo艂ecznym i odczytuje emocje i poziom pobudzenia psa.

Nast臋pnie opiekun tak dopasowuje swoje zachowanie, aby przyhamowa膰 lub zwi臋kszy膰 jego aktywno艣膰. 

馃挳Buduj膮c i karmi膮c relacj臋 z psem, opr贸cz reagowania na jego potrzeby mo偶emy zrobi膰 co艣 jeszcze by pomaga膰 psu w regulacji pobudzenia.

 馃挳Na co dzie艅 karmimy psa w atrakcyjny dla niego spos贸b, organizujemy i uczestniczymy w zabawach, uczymy 艣wiata poprzez urozmaicanie aktywno艣ci, zapewniamy regeneruj膮cy odpoczynek i bezpieczny sen. 

馃挳Natomiast mniej oczywiste jest to, 偶e nasz膮 relacj臋 intensywniej budujemy w trudnych okoliczno艣ciach. 

馃挳Je艣li poziom pobudzenia naszego psa wzr贸s艂 i obserwujemy u niego np. zachowania agresywne, widzimy, 偶e pies nie potrafi poradzi膰 sobie z sytuacj膮, kt贸ra go przerasta- dajemy mu informacje w postaci naszego zaanga偶owania w sytuacj臋, naszych emocji i naszego zapachu oraz za po艣rednictwem m贸zgowego WiFi -obni偶amy jego poziom pobudzenia. 

馃挳Czasami sytuacja jest tak trudna, 偶e musimy psa po prostu wyprowadzi膰 z danej sytuacji, ale robimy to w niezwykle spokojnych emocjach, m贸wi膮c do psa spokojnym g艂osem, dotykaj膮c go je艣li go to uspokaja i zachowuj膮c bardzo i racjonalny ogl膮d sytuacji. 

馃檮Je艣li nasz pies krzyczy na drugiego psa, a my krzyczymy na naszego psa, aby si臋 uspokoi艂, w贸wczas to my dostrajamy si臋 poziomem pobudzenia do naszego psa i razem z psem jeste艣my w du偶ym k艂opocie!

馃挳To ogromne wyzwanie by膰 razem z psem wtedy, kiedy prze偶ywa trudne emocje i zachowuje si臋 w spos贸b, kt贸ry mo偶e w nas wywo艂a膰 trudne emocje. Ale przyjaci贸艂 poznaje si臋 w biedzie. 

馃挳Wi臋c je艣li nasz pies jest nad wyraz pobudzony, reaktywny lub wr臋cz przeciwnie, zaw艂adn膮艂 nim l臋k i niemoc- my musimy reagowa膰 z poziomu spokoju i zaanga偶owania.

W chwili nadmiernego lub zbyt ma艂ego pobudzenia psa, potrzebujemy go zaanga偶owa膰 w kontakt z nami, zaanga偶owa膰 go spo艂ecznie, poniewa偶 stan zaanga偶owania spo艂ecznego wyklucza si臋 zastan臋 walki, ucieczki, czy jeszcze gorszych stan贸w: dysocjacji i przygotowania do umierania.

Nie jest to kwestia jednostkowej sytuacji i tego jak przekierowa膰 uwag臋 psa na siebie. Mo偶liwo艣ci samoregulacji psa i wej艣cia psa w zaanga偶owanie spo艂eczna, s膮 zale偶ne od tego: jaki poziom stresu ma pies, czy cierpi z powodu stresu chronicznego, jak wygl膮da jego bilans przyjemno艣ci, nastr贸j, czy jest straumatyzowany i czy 艂膮czy go z opiekunem kana艂 komunikacyjny, czy mo偶e liczy膰 na czyje艣 wsparcie. 

Zazwyczaj tym, co anga偶uje psa jest nasz emocjonalny, czu艂y ton g艂osu, zej艣cie do jego poziomu, nasze lu藕ne cia艂o i ruchy na boki (jak ogon, kt贸ry faluje na boki) i czekanie, bycie razem w spokoju. Te sygna艂y, przekazywane przez  opiekuna, zwi臋kszaj膮 u psa poziom zaanga偶owania i daj膮 mo偶liwo艣膰 do regulacji pobudzenia na w艂a艣ciwy poziom. Pomagaj膮 zebra膰 psu wystarczaj膮co du偶o energii, by zaanga偶owa膰 si臋 w  interakcje spo艂eczne zamiast tkwi膰 w trybie walki i ucieczki.

Zaj臋cia w Psim Ekspercie

Szkolenia indywidualne

Szkolenia grupowe

chevron-down