Gdy pies się nudzi

Przeciętny pies śpi około 14 godzin w ciągu doby. Czyli pozostałe 10 godzin pies jest aktywny lub w stanie czuwania. Pies w […]

Przeciętny pies śpi około14 godzin w ciągu doby. Czyli pozostałe 10 godzin pies jest aktywny lub w stanie czuwania. Pies w trakcie tych 10 godzin powinien spędzać czas na typowych gatunkowo zachowaniach takich jak: zabawa z innymi psami i ludźmi, eksploracja i znaczenie terenu, węszenie, kopanie, obchodzenie i stróżowanie na własnym terenie, pielęgnacja własnego ciała, jedzenie, żucie, spokojną obserwację. Psy na wolności spędzają około 5 aktywnych godzin, a pozostałą część dnia jest już spokojniejsza.

ozedf

Objawy nudy u psa:

Pies który jest znudzony, jeśli brakuje mu bodźców stymulujących z zewnątrz i nic dookoła niego się nie zmienia. Duża część problemów behawioralnych spowodowana jest brakiem zaspokojenia potrzeb aktywności czyli właśnie nudą czworonoga.

Najczęściej przejawia się:

  • bezczynnością, powolnym poruszaniem lub wręcz przeciwnie hiperaktywnością szukaniem zajęcia
  • szukaniem uwagi właściciela
  • nadmierną wokalizacją

Zachowania, które często pies przejawia, gdy się nudzi:

  • Nadmierna wokalizacja
  • Szczekanie i wycie to częsty objaw nudy,tak naprawdę wołanie o pomoc! Niejednokrotnie sąsiedzi skarżą się, że pozostawione na wiele godzin czworonogi szczekają a nawet wyją.
  • Pies z powodu braku zajęcia może zacząć szukać sobie rozrywki, np. obserwując obiekty poruszające się za oknem albo za ogrodzeniem i oszczekiwać je.Dodatkowo, może zacząć je gonić, co mu pomaga rozładować nadmiar energii.
  • Pies może szczekać by zwrócić na siebie uwagę ludzi czy też innych zwierząt mieszkających w domu w celu przerwania trwającej nudy.
  • Obgryzanie, rozszarpywanie przedmiotów.
  • Pies z nudów może zacząć obgryzać różne przedmioty, np. buty właścicieli (bo zazwyczaj są w zasięgu), mebli czy innych przedmiotów. W ten sposób znajduje sobie zajęcie, a dodatkowo spełnia potrzebę żucia.
  • Nadmierna pielęgnacja
  • Brak aktywności może powodować zwiększenie czasu spędzanego samo pielęgnacji. Najczęściej polega ono na wylizywaniu własnego ciała, np. łap. Może to prowadzić do poważnych uszkodzeń ciała i infekcji, jeśli się odpowiednio szybko nie interweniuje.

Ekscytacja przed wyjściem na spacer i podczas niego

  • Upragniony przez psa moment aktywności może być dla niego bardzo ekscytujący. W związku z tym może pojawić się zachowanie niepożądane, jak nadmierne skakanie, szczekanie, bieganie przed spacerem oraz podczas niego.

Kradzieże jedzenia i innych przedmiotów

  • Z powodu braku zajęcia, pies sam zaczyna szukać atrakcji, czym może być np. porywanie w domu różnych przedmiotów.
  • Dzięki kradzieży jakiegoś przedmiotu „zakazanego”, zyskuje uwagę właściciela, który chce ten przedmiot odebrać.
  • Psy szperają po szufladach, szafach, szukając czegoś do ciumkania, noszenia, szarpania, wąchania.

Czym możemy zająć psa w domu, jeśli akurat nie możemy poświęcić mu czasu?

  • Dajmy psom naturalnie gryzaki, mamy duży wybór na rynku, żwacze, poroża, kopyta, uszy – im bardziej naturalne tym lepiej. Gryzaki  zaspokajają potrzebę żucia, zapewniają zajęcie, a dzięki samemu życiu pies się również odstresowuje.
  • Możemy wprowadzić zabawę w szukanie. To bardzo prosta, a przy tym nie wymagająca wysiłku zabawa. Wystarczy pochować malutkie smaczki w różnych miejscach pokoju,domu i zachęcić psa do szukania.
  • Można smakołyki włożyć do zabawek recyklingowy, domowych, np. do  pudełek rolek po ręczniku czy papierze toaletowym i pochować w różnych miejscach w domu  aby psiak sobie je musiał wywęszyć, wyszukać.
  • Róbmy pudełka niespodzianki. Jeśli pies nie zjada kartonów i innych przedmiotów niejadalnych, możemy wkładać pudełka w pudełka, wypełniać papierem i ukrywać w ten sposób smakołyki do których trzeba się sprytnie dostać.

 Jak się czuje pies, który się nudzi?

Pies który się nudzi, czuje się przede wszystkim sfrustrowany. Często też czuje w sobie wzbierającą energię, ciało jest przygotowane do ruchu, pies czuje, że ma potencjał, a nie ma możliwość zrealizowania go co jest jest bardzo nieprzyjemny fizycznie i psychicznie. Pies czuje się uwięziony, nie ma wpływu na własne życie. Często ciężko znieść napięcie fizyczne, dyskomfort psychiczny i psy wycofują się, wpadają w depresję.. Lub wręcz przeciwnie, starają się  nie zwariować i podnoszą sobie nastrój, np. dla psów gryzienie i żucie to zabawa a język i zęby pozwalają mu poznawać świat, przyjemne jest też szarpać kanapę, która stawia duży opór.

Wszystkie

Szkolimy pieski Pana Marka Kondrata i Tosi Turnau

Marek Kondrat i Tosia Turnau zaprosili behawiorystkę Sonię Maciuszek, na szkolenie indywidualne do swoich dwóch ukochanych […] Marek Kondrat i Tosia Turnau zaprosili behawiorystkę Sonię ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Jeśli kupujesz psa, to rób to odpowiedzialnie

Bardzo popularne i chwytliwe jest hasło “nie kupuj adoptuj”. Tymczasem jest mocno nie współczesne, nieadekwatne do realiów. […] Bardzo popularne i chwytliwe jest hasło “nie kupuj ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Integracja sensoryczna

Dzięki warsztatom z integracji sensorycznej z Belgijką Els Vidts wzbogacimy Psiego Eksperta o metody, które łączą w  sobie najnowsze doniesienia z neuropsychologii z naszą misją ...
CZYTAJ DALEJ →