Najprostsza i najskuteczniejsza porada dotycząca życia z dorosłym psem?! Zapewnij psu jak największą ilość psich aktywności(1) i w miarę możliwości daj psu jak najwięcej wolności by dojrzał i stał się autonomiczną jednostką! (2).
Zdjęcia pochodzą z naszego kursu trenerskiego, z edycji jesień-zima 2022
Wybierz psa robota, właśnie jego potrzebujesz!
Najprostsza i najskuteczniejsza porada dotycząca życia z dorosłym psem?! Zapewnij psu jak największą ilość psich aktywności i w miarę możliwości daj psu jak najwięcej wolności by dojrzał i stał się autonomiczną jednostką!
Zdjęcia pochodzą z naszego kursu trenerskiego, z edycji jesień-zima 2022
Wybierz psa robota, właśnie jego potrzebujesz!
Brak możliwości realizowania typowych gatunkowo aktywności, rodzi ogromną frustrację, złość, osamotnienie. Przyjmujemy do swojego życia psa, ale przeszkadza nam to, że jest psem. W rzeczywistości lepszym rozwiązaniem byłby robo pies, który nie szczeka, nie potrzebuje długich spacerów, nie potrzebuje zdrowo jeść, nie potrzebuje kontaktów towarzyskich, nie trzeba uczyć się jego języka.
Pies robot? Ale satysfakcja z kontroli, dominacji i zarządzania psem robotem byłaby znikoma… Potrzebny jest żywy egzemplarz, który nas będzie szanował, podziwiał i kochał, w zamian za nic, w zamian za to, że pozwalamy mu żyć pod naszym dachem.
Prawo do bycia sobą?
Jeśli nam ktoś zabroni być człowiekiem: kontroluje nas na każdym kroku (w przypadku psa na krótkiej smyczy-dosłownie), zabrania się nam wypowiadać, potrzebować, preferować, odmawia nam ruchu, smacznego pożywienia, możliwości realizacji się poprzez pracę, a do tego nie odnajdujemy zrozumienia, grupy bliskich, na których możemy liczyć – będziemy czuli się osamotnieni, nieszczęśliwi..
Psy mają tak samo! Dużo się mówi o potrzebujących psach w fundacjach, schroniskach, czekających na ratunek. A prawda jest taka, że psy nawet z “dobrych domów” są najczęściej bardzo nieszczęśliwe.
Psie nieszczęście objawia się najczęściej poprzez “zachowania problemowe”. Wówczas najczęściej mało kompetentni trenerzy chcą jeszcze zwiększyć kontrolę: pochowaj mu zabawki, niech chodzi przy nodze, spal miskę, niech siedzi w klatce, niech bawi się tylko wtedy kiedy Ty to inicjujesz…
Pełna kontrola?
Współczesna moda na totalne kontrolowanie psa, smutne spacery, podczas których pies chodzi na krótkiej smyczy przy nodze, ma mieć głowę wysoko podniesioną (zakaz wąchania!) to, że pies ma pracować za jedzenie (jedzenie psu się należy, pies nie jest pracownikiem -niewolnikiem) ograniczenia, strofowanie. Ciało psa nie należy już do psa- używamy go jako piłki antystresowej, wtedy kiedy chcemy i jak chcemy. A jeśli pies na nas warknie, bo chce żebyśmy dali mu większą przestrzeń to- to mu pokażemy, gdzie jego miejsce w szeregu!
Kontakty towarzyskie i swobodne spacery?
Kiedyś psy miały zbyt dużo trudnych kontaktów z psami, a teraz w ogóle nie mają kontaktu z psami, opiekunowie w miastach uciekają przed sobą nawzajem. Z jednej skrajności w drugą! Postulaty by psy chodziły tylko na smyczy są przerażające. Swobodny chód jest absolutnie potrzebny dla zdrowych mięśni, stawów, krążenia, serca. Swobodny ruch, we własnym tempie! Osiągniemy to tylko na długiej lince lub bez niej. Dlaczego nie damy psu iść na spacerze w prawo (my chcemy iść w lewo) jeśli akurat mamy czas. Czym grozi oddanie tej decyzji psu (zdominuje nas?)? A no tym, że pies poczuje się dobrze i zaspokoi swoją ciekawość, ponieważ podejdzie do pachnącego miejsca, w którym toczy się gorąca dyskusja między czworonożnymi.
Psie sporty zamiast spacerów?
Teraz zapisujemy psy na psie sporty, w których chcemy z nimi uczestniczyć, wybieramy to, co NAM SIĘ PODOBA! Psy chodzą na zajęcia niezależnie od tego, czy mają na to ochotę czy nie, mają problemy z kontuzjami, są mało zmotywowane. Psy robią setne powtórzenia nudnego Równaj, a jedyne czego naprawdę chcą, to długiego spaceru, na którym mogą nacieszyć się zapachami i swobodnym bieganiem!
Porada dotycząca życia z dorosłym psem? Najprostsze rozwiązanie!
Dajmy psom być psami. Niech wąchają, biegają, tarzają się, kopią dziury, niech stróżują, polują (nie dosłownie na zwierzynę! ale mogą podążać śladem!), witają się z miłym psami na spacerze, niech biegają luzem po łące, jedzą trawę, zioła i niech zjedzą kupę zająca!!
(2)
Dorosłość, autonomia kontra kontrola?
Zapominamy o tym, że dorosły pies to dorosły. Czyli powinien być automatyczną jednostką, która podejmuje wiele samodzielnych decyzji. Infantylizacja psów jest bardzo powszechna. Pamiętajmy, że pies jest nastolatkiem od około 6 miesiąca życia, to czas na eksperymenty, próby, oczywiście jesteśmy zawsze przy nim, ale pies powinien podejmować większą ilość samodzielnych decyzji niż szczenię. A dorosły pies, półtoraroczny, dwuletni? Jeśli miał dobre doświadczenie i nasze wsparcie, powinien być bardzo autonomiczny, samodzielny i mądry. Niestety opiekunowie często nie rozumieją psiej natury i nie potrafią dać psu możliwości, aby osiągnął dojrzałość.
I zamiast kontrolować psa podziwiajmy go, uczmy się od niego, my potrenujmy uważność i obserwujmy naszego czworonożnego towarzyszą.