Jeśli naprawdę chcemy dać prezent, który ucieszy naszego psa, musi od odpowiadać jakiemuś elementowi łańcucha łowieckiego. Dla psów, które są bardzo aktywne, pobudzone, mogą być to na przykład zabawki do wylizywania smakołyków ze środka lub kości, które będą mogły powoli żuć i rozgryzać. Psy, które chcemy zaktywizować, dostymulować, powinny korzystać z zabawek które uruchamiają łapę, wymagają ruchu i precyzji. Każdy pies powinien mieć pełny zestaw zabawek, tych aktywizujących, rozwijających intelektualnie, fizycznie jak i tych, które podajemy po to by uspokoić psa.
Dobieramy zabawki interaktywne odpowiadające na naturalne potrzeby psa!
W zależności od zastosowania i przeznaczenia zabawki interaktywne można podzielić na kategorie:
Zabawki wyciszające uruchamiające lizanie. Tacki do wylizywania (kicki mat), gumowy gruszki (kong), itp- są to zabawki, które powoli wyciszają emocje psa. Pozwalają uspokoić psa po spacerze, przed snem, w bezpiecznej przestrzeni. Dzięki nim pomożemy psu obniżyć pobudzenie spowodowane przyjazdem gości. Do zabawek tego typu zaliczają się głównie zabawki wykonane z gumy, których konstrukcja umożliwia wsadzenie wilgotnego, tłustego jedzenia. Są to też tacki do wylizywania, którymi smaruje się jedzenie. Do smarowania możemy używać masła, masła klarowanego, masła orzechowego, pasztetów psich, mokrej karmy, serka typu mascarpone (ma być tłusty).
Zabawki węchowe wyciszające, uruchamiające węszenie i konsumpcję. Mata węchowe, dywaniki ze skrytkami, otp. Najważniejszym zmysłem psa, bez względu na rasę, wielkość czy wiek jest węch. Praca nosem to bardzo męczące zadanie dla psa i kota, powoduje wyciszenie, uspokojenie, uczy koncentracji, pozwala wykorzystać naturalny instynkt. Warto regularnie organizować psu stację węchową z matą węchową. Można z niej częściej korzystać, kiedy brak nam czasu, możliwości na dłuższy spacer, pada śnieg albo deszcz, zostawiamy psa samego w domu bądź chcemy go dodatkowo zmęczyć, dostymulować. W macie możemy ukryć smaczki, drobne kawałki kabanosów, parówki, ugotowanego / suszonego / surowego mięsa lub innego co pies bardzo lubi. Właśnie te smakołyki stymulują psa do wąchania, szukania i zdobywania pokarmu. Mata węchowa skierowana jest do wszystkich psów i kotów. Sprawdza się u psów nadpobudliwych, u staruszków, u szczeniaków, przy ograniczeniach ruchowych,itp.
Zabawki węchowe aktywizujące– kule węchowe, kostki węchowe, pompony węchowe, itp. To rewelacyjne połączenie maty węchowej z „pomponem” węchowym – turla się i ,ucieka’ skutecznie zachęcając psa do zabawy. Kostka węchowa to zabawka dla psa, która aktywizuje jego najważniejszy zmysł- węch! Sprawdzi się idealnie jako dodatkowa stymulacja umysłowa psa. Mata węchowa ma za zadanie uspokoić i wyciszyć psa, kostka węchowa sprawdzi się natomiast jako aktywizacja psa. Kostka węchowa jest super pomysłem na nudę, gdy jesteśmy zajęci i chcemy pupilowi zapewnić rozrywkę umysłową w ciągu dnia.
Zabawki stymulujące aktywność ruchową –np. kula smakula, bańka wstańka (kong wobbler) to zabawki skłaniające psa i kota do ruchu i pobudzające jego aktywność. Aby wydobyć czekającą wewnątrz zabawki nagrodę pupil musi się z nią obchodzić dynamicznie. Zabawki tego typu produkowane są zazwyczaj z dość wytrzymałych materiałów, dzięki czemu służą dłużej. Po takiej zabawie warto wyciszyć psa np. tacką do wylizywania.
Zabawki pobudzające inteligencję – np. zabawki Nina Ottosson, Pawzle- zabawki tego typu są skonstruowane tak, aby pobudzić jak najwięcej zmysłów u psa. Ćwiczą logiczne myślenie, skupiają uwagę i koordynację ruchową pupila. Wymagają od psa delikatnego otwierania poszczególnych szafek, szuflad, aby zdobyć smaczek. Warto obserwować psa i zachęcać go do zabawy, ponieważ może się zdarzyć, że przy wielu niepowodzeniach pupil straci wiarę w sukces i nie będzie chciał wykonywać zadania, z którego nie ma żadnej nagrody.
Zabawki do szarpania- pobudzają, stymulują dają satysfakcję – zabawka typu szarpak zaspokaja wrodzone instynkty psów. Niektóre psy mają mocniej zakorzenioną tą potrzebę niż inne, jednak szarpaka nie powinno zabraknąć w żadnym domu, w który mieszka pies. Zabawa szarpakiem z pupilem to także doskonały sposób na wzmocnienie wzajemnej więzi. Szarpak powinien być długi, tak by mieć odpowiednią odległość miedzy opiekunem a psem- około metra.
Twarde gryzaki, kości preparowane
Twarde gryzaki, kości preparowane- wyciszają, dają satysfakcję, podnoszą nastrój. Gryzienie, żucie, memlanie, rozszarpywanie, łamanie, kruszenie pies ma ogromną potrzebę spędzania czasu na tych aktywnosciach. Niezaspokojenie tych naturalnych potrzeb prowadzi do napięcia i frustracji, potęguje nudę i smutek!
Jadalne gryzaki to:
- Zapobieganie nudzie i zachowaniom destrukcyjnym.
- To zastosowanie jest kluczowe w przypadku szczeniąt, psów młodych i/lub bardzo aktywnych. Pozwala na złapanie chwili wytchnienia, dając psu zajęcie i gospodarując część jego zatrważająco dużych pokładów energii. Gryzak to doskonałe zajęcie także na okres jesienno-zimowy, gdy spacery są krótsze, a pies bardziej znudzony.
- Obniżanie napięcia i redukcja stresu.
- Żucie gryzaka, prawidłowo dobranego pod względem twardości i atrakcyjności, potrafi zdziałać cuda w sytuacjach stresowych, jak np. zostawianie psa samego w domu, wizyta w nowym miejscu, czy remont. Gryzaki świetnie wspierają też pracę z psami doświadczającymi przewlekłego stresu spowodowanego np. chronicznym lękiem.
- Poprawa samopoczucia i budowanie dobrych skojarzeń.
- Jedzenie gryzaka jest dla psa bardzo przyjemnym doświadczeniem, dlatego jego regularne podawanie ma istotny wpływ na ogólne samopoczucie psa, co samo w sobie stanowi ważny element profilaktyki zaburzeń zachowania.
- Odwracanie uwagi i „zajęcie psa” tu i teraz.
- Gryzak sprawdzi się doskonale, gdy chcemy na chwilę „pozbyć się” psa i np. pozwolić gościom na spokojne wejście do mieszkania . Gryzak o dużej atrakcyjności jest w stanie odwrócić uwagę psa np. od dźwięków budzących umiarkowany psi niepokój.
Rodzaje gryzaków:
Dla psów dużych o mocnych szczękach
- Gryzaki nadziewane
- Poroże jelenia
- Rogi bawole
- Ścięgna wołowe
- Penisy wołowe
- Długie skóry wołowe
- Racice wieprzowe suszone
- Krokiet ze skóry wieprzowej
- Długie suszone skóry z dzika i jelenia
- Korzenie z drzewa wrzosowego
- Kości z szynki parmeńskiej
Dla psów małych i średnich lub/ i delikatnych
- Uszy królicze
- Tchawice wołowa cięta
- Pałeczki ze skóry wołowej owijane mięsem z kaczki lub kurczaka
- Małe gryzaki nadziewane
- Przełyki wołowe cięte
- Skóry cięte
- Żwacze baranie
- Rybne gryzaczki
- Kość do żucia ze żwaczy i penisów wołowych
Dla psów wyjątkowo wybrednych
- Gryzaki rybne
- Gryzak nadziewane
- Żwacze wołowe i baranie
- Kości nadziewane
- Nogi wieprzowe Alpha Spirit
- Tchawice wołowe, przełyki wołowe, płuca
- Gryzaki z sera himalajskiego
- Kości z szynki parmeńskiej
Dla alergików
- Gryzaki z sera himalajskiego
- Poroże jelenia
- Uszy jelenia i sarny
- Żwacze baranie
- Nogi wieprzowe Alpha Spirit
- Skóra cięta barania
- Skóra cięta z kozy
- Płuca wieprzowe
- Krokiet ze skóry wieprzowej
- Skóry cięte z dzika, jelenia, sarny i kozy
- Patyk z drzewa kawowego
- Kości z szynki parmeńskiej
Starczą na bardzo długo
- Poroże jelenia
- Poroże łosia
- Róg bawoli
- Kopyta
- Korzenie z drzewa wrzosowego
Pozdrawiam
Sonia Maciuszek 🙂