Protokół mycia zębów

Protokół mycia zębów 

  1. W kooperacyjnym treningu, uczymy psa zachowań oznaczających zgodę na wykonanie zabiegu. 
  2. Jaką masz ustaloną z psem pozycje startową, oznaczająca zgodę na mycie zębów? Nauka przyjmowania pozycji startowej, daje psu narzędzia do wyraźnego powiedzenia nam “TAK” dla mycia zębów (a przynajmniej dla poszczególnego etapu, np. to, że pies zgadza się na zwykłą szczoteczkę, nie oznacza, że zgadza się na elektryczna).(pozycja startowa u mnie: bycie blisko mnie, tuż obok, bądź na kolanach)
  3. Wszystko co nie jest TAK, czyli pozycją startową, jest równoznaczne z odmową. Dzięki poszanowaniu NIE, nie doprowadzimy psa do konieczności eskalowania do warczenia i innych wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, ponieważ jego NIE, czyli wyjście z pozycji startowej pełni tę samą funkcję. 
  4. W jaki sposób pies pokazuje, że chciałby przestać trenować mycie zębów /odczuwa dyskomfort? ( u mnie , jeśli pies odsuwa się odsuwa się, odchodzi)
  5. Jak długo pies jest w stanie pracować? (u mnie początkowo minutę, teraz 5 minut)
  6. Jaki jest stan emocjonalny psa? Spokojny, zadowolony, zaciekawiony, pobudzony, aktywny, jest niepewny, boi się, sfrustrowany, zły, agresywny, inny( u mnie od radości z nagrody, czasami lekka irytacja, wtedy się masujemy, robimy przerwę, albo kończymy).
  7. Jaki bodziec jest dla psa najbardziej problematyczny, jaki naj miej? ( u mnie wibracja szczoteczki jest problematyczna i mycie tylnych zębów. Nie mam próbnemu ze zwykłą szczoteczką i przodem zębów.)

Od czego zacząć?

-Warunkowanie klasyczne: budowanie pozytywnego skojarzenia ( budujemy sieci neuronalne) szczoteczki z nagrodą. 

-Ćwiczymy kolejno poprzez nagradzanie (psu ma być miło, ale bez dużej ekscytacji, to zostawmy na koniec zabiegu) : obecność szczoteczki, odsłanianie zębów, dotykanie szczoteczką zęba, poruszanie szczoteczką w pyszczku, szorowanie zębów, szorowanie zębów z pastą.

-Jeśli próbujemy z elektryczną musimy dodatkowo popracować z dźwiękiem i wibracją. Prezentujemy dźwięk i parujemy go z nagrodą. Myjemy zęby w towarzystwie włączonej szczoteczki. Przykładamy szczoteczkę elektryczną do zębów na pół sekundy, a następnie stopniowo wydłużamy czas.

PIES DECYDUJE O TYM NA JAKIM JESTEŚMY ETAPIE PRACY! 

Czemu pies mówi “nie”, czyli nie prezentuje zachowania startowego albo opóźnia jego prezentację

– Nagroda jest mało wartościowa, nie wynagradza “cierpienia”

– Za szybko utrudniamy, lepiej robić krótkie sesje częściej. 

– Chce zobaczyć, czy wciąż może powiedzieć “nie”

– Jesteśmy nieprzewidywalni – pies nie wie czego się spodziewać przy każdej powtórce

DANIE PSU WYBORU BUDUJE WIĘKSZE PRZYZWOLENIE PSA NA ZABIEG!!

Mobilny sklepik z przysmakami dla psów

Świeżo wypiekane i ręcznie robione ciasteczka, lody, to tylko część asortymentu w  mobilnym sklepie z przysmakami dla psów. […] Świeżo wypiekane i ręcznie robione ciasteczka, ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Psi Ekspert w MEDIACH

Czy nadmierne kontrolowanie zwierząt, doprowadza je do szaleństwa? Jak zapoznać ze sobą psy i koty? Pozytywny wpływ psów i […] Czy nadmierne kontrolowanie zwierząt, doprowadza ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Agresja w zabawie szczeniaków.

Szczeniaki są ogromnym wyzwaniem!! Na szczenięcym etapie rozwoju, szczeniak ma się głównie bawić i doświadczać (w […] Szczeniaki są ogromnym wyzwaniem!! Na szczenięcym  etapie rozwoju, ...
CZYTAJ DALEJ →