Nie wyciągajcie psom zdobycznego jedzenia, przedmiotów z pyszczka! Jak nauczyć wypuszczania bez rywalizowania?⬇️

WYPUSZCZANIE Z PYSZCZKA “PUŚĆ”

Poniżej znajdziecie szczegółowy opis ćwiczenia”PUŚĆ”

Wypuszczanie z pyska jedzenia, zabawek, bez rywalizowania z psem

budowanie kontroli uścisku szczęki, ważne dla szczeniaków, szczególnie tych, które za wcześnie były odebrane od matki.

1. Etap warunkowania na hasło PUŚĆ: Pierwsze ćwiczenie polega na uwrażliwieniu psa na hasło PUŚĆ. Pies ma rozpoznawać w tym haśle zapowiedź jedzenia. Mówimy PUŚĆ i wydajemy jedzenie z ziemi. PUŚĆ + odłożenie jedzenia na ziemię (dajemy z ręki, jeśli pies nie chce jeść z ziemi).

2. Etap “współwłaściciele:: Pies ma mało atrakcyjną zabawkę lub jedzenie(twardy gryzak) w pyszczku. My również trzymamy ją w ręce. Mamy razem to coś.

Mówimy PUŚĆ i dodajemy smaczek pod nos, nagradzamy psa smaczkiem, za wypuszczenie. Prowadzimy rękę ze smaczkiem od góry, tak by pies ją widział. Nie zaskakujemy psa ręką. Chcemy by kojarzył rękę z tym, że coś daje. Efektem ubocznym brania od nas jedzenie, jest wypuszczenie czegoś z puszczka. Szlifujemy do perfekcji. 

3. Mówimy PUŚĆ i równocześnie dodajemy pustą dłoń, już bez jedzenia pod nos psa. Nagradzamy psa smaczkiem za wypuszczenie. Pusta dłoń jest etapem przejściowym. Buduje też dobry PR dłoni. Pies oczekuje, że dłoń coś da, a nie odbierze. 

4. Mówimy PUŚĆ i nagradzamy psa smaczkiem za wypuszczenie ( bez gestu ręką, samo hasło).

5. Obserwujemy ciało psa. Jeśli pies, w trakcie ćwiczenia ma rozluźnione ciało, nie stresuję się, dajemy psu na własność zabawkę lub gryzak i przeprowadzamy ponownie etapy 1,2,3,4 PUŚĆ. Jeśli pies jest zestresowany, ma napięte mięśnie, ciało wygina się w łuk, napinają się mięśnie na grzbiecie-przerywamy, kończyny nagradzając psa i kolejną sesję treningową zaczynamy na etapie, na którym pies miał luźne, zrelaksowane ciało.

Bez kategorii

Modelowanie interakcji między szczeniakami

Modelowanie interakcji między szczeniakami to rozpoznawanie, w którym momencie należy udzielić wsparcia oraz kiedy i jak należy przerwać interakcję, by sprowokować przerwę.    W trakcie interakcji ...
CZYTAJ DALEJ →
Behawiorystyka

Komunikacja w bezpośrednich interakcjach psów

Przeprowadzenie bezpośrednich interakcji psów (np. na psim przedszkolu) wymaga zaawansowanej  wiedzy z komunikacji. Psy się same nie dogadają, psy potrzebują czasu i wielu spotkań by ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Małe psy – niemałe potrzeby

Psy miniaturowe mają najczęściej fantastyczny kontakt z człowiekiem i uwielbiają z nim pracować. Bardzo szybko się uczą, są […] Małe psy są modne, śliczne i ...
CZYTAJ DALEJ →