Zjawisko referencji społecznej pomaga budować relację z psem

Zbudowanie relacji z psem, opartej na zaufaniu do opiekuna, jest bazą do: szkolenia […]

Zbudowanie relacji z psem, opartej na zaufaniu do opiekuna, jest bazą do: szkolenia psa, wspierania w trudnych sytuacjach, modyfikacji problemowych zachowań.

Od relacji wszystko się zaczyna.

Najnowsze badania potwierdzają, że u psów występuje zjawisko referencji społecznej. Intuicyjnie wie o tym wieku opiekunów, mówiąc “pies przejmuje moje emocję”.

Zjawisko referencji społecznej polega na wykorzystaniu przez psy emocjonalnych wskazówek bliskiego partnera społecznego, np. opiekuna lub drugiego psa- do którego ma zaufanie. Pies dostosowuje swoje zachowania do tych wskazówek.

Pozytywna reakcja zaufanego partnera społecznego na dany bodziec, wpływa na zachowanie psa i prowokuje u niego takie same odczucia, np. gdy opiekun psa pokazuje, że przestraszył się, np. jakiegoś przedmiotu, pies może zacząć się obawiać tego przedmiotu, uciekać od niego, oszczekiwać w celu zwiększenia dystansu.

Gdy opiekun pokazuje pozytywne odczucia względem przedmiotu, dziwnej sytuacji, dźwięku, innego psa, człowieka, pies chętniej podchodzi, zaciekawią się, podąża za opiekunem.

Jeśli pies czuje się niepewny i spogląda na Ciebie- czeka na Twoją wskazówkę. Jeśli oceniasz sytuację jako bezpieczną- poinformuj o tym psa miłym głosem, np. idziemy tedy, chodź chodź.

Luźnym ciałem, miłym głosem dajesz psu informację- dołącz do mnie, będzie dobrze. Pies tego potrzebuje.

Ale uwaga! Nie oszukuj psa. Wasza relacja ma być szczera i przyjacielska. Jeśli sytuacja jest stresująca, niebezpieczna (niebezpieczny jest weterynarz, bo tam robią zastrzyki i inne ała) nie używaj tego samego tonu głosu i hasła. Owszem uspokajaj psa, ale w inny sposób, pocieszaj go, wspieraj ale bez pozytywnej wibracji.

Na spacerze osłaniaj psa od niebezpieczeństwa, ale nie oszukuj, że nic się nie dzieje. W trudnych sytuacjach masz stać się przewodnikiem przejmującym kontrolę. Nie pytaj wtedy psa o jego zdanie. Chroń go.

Bądź dla psa jasną i wspólna całością. Wówczas będzie Ci ufał, a zjawisko referencji społecznej pomoże Ci w nowych sytuacjach.

Behawiorystyka

Za każdym trudnym zachowaniem stoją trudne emocje

Za każdym trudnym zachowaniem stoją trudne emocje. Złość, lęk, smutek, wstręt, zażenowanie, wstyd rozczarowanie – to nie są emocje, które chcemy przeżywać na co dzień. ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Zdobądź zawód INSTRUKTORA SZKOLENIA PSÓW

Jesteśmy Instytucją Szkoleniową. Możesz ubiegać się o dofinansowanie naszych kursów w Urzędzie Pracy! Instytucja szkoleniowa: […] Jesteśmy Instytucją Szkoleniową. Możesz ubiegać się o dofinansowanie naszych ...
CZYTAJ DALEJ →
Dzień Dobry TVN

Jak skutecznie nagradzać psa?

Jeśli pies czuje się czymś nagrodzony, czuję się zadowolony, aktywizuje mu się ośrodek nagrody w mózgu. Nagradzamy psa w taki sposób, aby czuł się nagrodzony.  ...
CZYTAJ DALEJ →