SZARPAKI OD PSIEGO EKSPERTA
Szarpak to jedna z najważniejszych zabawek dla psa!
Nasze szarpaki są zaprojektowane i wykonane tak, by umożliwić psu realizację wielu potrzeb, pracować nad pozytywną relacją w trakcie zabawy i zminimalizować stres.
Szarpaki Psiego Eksperta mają mięsiste, gęste futerko, odpowiednio długą taśmę, zakończoną wygodną rączką i amortyzator.
Nasze szarpaki są wygodne dla psa i opiekuna, z łatwością można je prowadzić po ziemi, nie zadzierając psu głowy do góry.
BAW SIĘ Z PSEM W DOMU!
- Szarpaczek powinien się znajdować w miejscu dostępnym dla psa.
- Pies może chcieć samodzielnie pobawić się szarpakiem.
- To ważne, żeby pies mógł poprosić Cię o zabawę.
- Wspólna zabawa powinna wydarzyć się kilka, kilkanaście razy dziennie, po parę minut, w zależności od potrzeb .
ZADBAJ O JAKOŚĆ WASZYCH SPACERÓW!
Jeśli Twój pies przeżywa stres, lęk, frustrację podczas spaceru, możesz wesprzeć go odpowiednią zabawą szarpakiem! Ważne jest, by szarpak był trwały, dał się prać i by możliwe było prowadzenie go przy ziemi. Szarpak pomoże psu również odstresować się po trudnej sytuacji, można go również używać przewidując, że taka stresująca sytuacją się pojawi, np. widzimy nadjeżdżający rower, wiemy że pies reaguje dużym pobudzeniem na rowerzystów, wówczas proponujemy mu szarpak, by aktywnie mógł poradzić sobie z tą sytuacją. Jeśli psiak ucieka z zabawką, miej przy sobie drugą, taką samą lub wymień szarpak na jedzenie.
SKĄD SIĘ WZIĘŁY NASZE SZARPAKI?
- Nasz szarpak produkujemy od wielu lat. Początkowo szyliśmy je wyłącznie na potrzeby prowadzonych przez nas szkoleń. Naszych szarpaków używaliśmy w trakcie treningów, by odstresować psy i wzmacniać relację z opiekunem.
- Szarpaki pomagają psom w odreagowaniu emocji, co przyczynia się do poprawy ich samopoczucia i w efekcie zmniejsza ilość zachowań problemowych.
- Potrzebowaliśmy trwałych szarpaków z odpowiednich materiałów. Często je praliśmy, dlatego stosowaliśmy mocne nici. Ze względu na psy, które nie chciały się bawić na szkoleniu, np. były zestresowane, zaczęliśmy poszukiwać futer, które najbardziej podobają się psom.
- Kilka lat temu zauważyliśmy że Szarpaki Psiego Eksperta bardzo pomagają nam, w układaniu przyjacielskich relacji dzieci z psami. Są długie, dzięki czemu dzieci mogą bawić się w odpowiednim dystansie z psami, przy jednocześnie dużym zaangażowaniu.
- Szarpaki służyły nam także do trenowania aportu oraz rezygnacji – do takich treningów polecamy zakup dwóch szarpaków.
JAK SIĘ BAWIĆ Z PSEM?
Aby zabawa sprawiała psu radość, nie stresowała, a wręcz przeciwnie- redukowała napięcie, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Nie pochylamy się nad psem podczas szarpania. Jeśli znajdujemy się nad psem, pies może poczuć się osaczony, zagrożony. Taka postawa ciała człowieka, może być odebrana jako sygnał grożący i będzie powodowała dyskomfort. Najlepiej stać do psa równolegle, a nie naprzeciwko, można też zmieniać pozycje.
- Zabawka powinna poruszać się od psa (a nie w stronę psa), a jej ruch ma być imitacją uciekającej w trawie ofiary (np. zajączka). Mamy za zadanie sprowokować u psa pogoń i chwytanie z łańcucha łowieckiego.
- Gdy szarpiemy się z psem, nie podnosimy psa na zabawce, szarpiąc się wykonujemy ruchy poziome, równoległe do ziemi a nie pionowe.
- Trzymamy zabawkę na wysokości głowy psa, tak jakby pies bawił się z innym psem swojego wzrostu.
- Gdy pies bardziej zaangażuje się w zabawę, dajemy mu ją wygrać, aby mógł „upolować” ofiarę. Możemy tutaj użyć hasła na wygraną zabawkę, jeśli jesteśmy w treningu np. “TWOJA”, możemy też zrobić to w ciszy, jeśli po prostu się bawimy.
- Jeśli pies po zdobyciu zabawki wykona szybkie, energiczne ruchy zabawką na boki, wiedzmy, że właśnie ja” zabił,” “skręcił kark swojej ofierze”. Pies jest teraz zadowolony i umocniony, może być chwilę mniej zainteresowany zabawą. To dobry moment na zaproponowanie wymiany, jeśli nad tym chcemy pracować.
- Nie wyrywajmy psu zabawki na siłę, zabierzmy ją gdy już się nią znudzi, ewentualnie rozrzucimy smaczki na hasło SZUKAJ i gdy pies się nimi zainteresuje, podejdźmy i zabierzmy szarpak.
- Gdy nasz pies zna hasło PUŚĆ, możemy go kulturalnie poprosić o puszczenie zabawki.
- Zabawa pobudza psa więc pamiętajmy, że po zabawie powinniśmy psa wyciszyć, np. dając gryzak lub tackę do wylizywania.
Jak jeszcze możesz wykorzystać nasz szarpak?
- Zabawa szarpakiem jest bardzo fajną przerwą w treningu, zwłaszcza podczas ćwiczeń gdzie pies musi być nieruchomo (np. czekanie, zostawanie).
- Jest też doskonałym sposobem na rozładowanie emocji u psa np. gdy się zbytnio pobudził treningiem. Możemy wówczas dać psu zabawkę do pyszczka i przejść się.
- Trzymanie zabawki w pyszczku często działa uspokajająco na psa, wystarczy że ją niesie, a rączka może być luźna.
- Przeciąganie się szarpakiem, pomoże psu się rozładować, dając upust nagromadzonych emocjom.
- Wspólna zabawa z opiekunem sprawia, że jesteśmy dla psa atrakcyjni. Budowanie atrakcyjności opiekuna w oczach psa jest niezmiernie ważne, ponieważ pies chce przebywać blisko nas.
- Wypracowany szarpak pomaga również w treningu np. luźnej smyczy, przywołania, skupienia uwagi.
- Wspólna zabawa poprawia relację między opiekunem a psem!