0
0.00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

PsiEkspert

Nosework to praca zespołowa

Nosework, czyli detekcja zapachowa, to przede wszystkim budowanie komunikacji między psem a opiekunem. Pies jest przecież mistrzem wyszukiwania i rozpoznawania zapachów!

Psy potrafią wyczuć zapach człowieka z dużej odległości, spod gruzów, śniegu, lawiny, a nawet wywęszyć zwłoki znajdujące się pod wodą. Są w stanie rozróżnić zapach poszczególnych osób i na długo go zapamiętać, a nawet węszyć zapachy przeszłości!

Węszyć psa na noseworku nie uczymy!

Ale nosework nie jest zadaniem samodzielnym, to praca zespołowa psa i człowieka! O ile pies węszy naturalnie, a jego mózg – nawet nieszkolony – potrafi przeprocesować zapach i podążyć w odpowiednim kierunku, o tyle wskazywanie zapachu jest elementem szkolenia. Człowiek musi umieć czytać sygnały, jakie daje mu pies: kiedy wskazuje wzmocniony ślad, kiedy się zastanawia, kiedy wskazuje cokolwiek, tylko aby skończyć pracę, kiedy jest zdezorientowany, kiedy potrzebuję przerwy. I jak rozkochać psa w naszych neutralnych, naturalnych olejkach zapachowych? Jak to zrobić by pies pokochał, poszukiwał i wskazywał cynamon? To już jest zadanie dla nas i dla opiekunów!

chevron-down