Dzięki warsztatom z integracji sensorycznej z Belgijką Els Vidts wzbogacimy Psiego Eksperta o metody, które łączą w sobie najnowsze doniesienia z neuropsychologii z naszą misją dialogu z psem i dbania o jego dobrostan.
Proste ćwiczenia odpowiednio przeprowadzone i dobrane do potrzeb konkretnego psa mogą pomóc mu w budowaniu poczucia własnej wartości, polepszyć kompetencje społeczne, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i sprawczości.
Metoda integracji sensorycznej zakłada, że prawidłowy rozwój jest uwarunkowany fizjologicznym dojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego oraz niezakłóconym rozwojem wszystkich narządów zmysłów oraz ich wzajemną współpracą, czyli integracją. Prawidłowy rozwój integracji sensorycznej uzależniony jest również od dopływu odpowiedniej ilości bodźców pochodzących z własnego ciała i z otoczenia. Czyli musimy dać psu czas i poczucie bezpieczeństwa aby przetwarzał informacje płynące z wewnątrz ciała i z otaczającego środowiska. Dlatego tak dużo mówimy o tym, żeby „się i psa spowolnić”, by uzyskać czas na odebranie przetworzenie i ustosunkowanie się do informacji płynących z wewnątrzciała i z zewnętrznego środowiska.
Zgodnie z najnowszymi ustaleniami z dziedziny neuronauk wiemy, że tak naprawdę mamy aż osiem systemów zmysłowych:
1) układ dotykowy, czyli czucie powierzchniowe,
2) układ przedsionkowy, czyli równowaga,
3) układ proprioceptywny, nazywany też czuciem głębokim,
4) słuch,
5) wzrok,
6) węch,
7) smak,
8) układ interoceptywny, nazywany czuciem somatycznym.
Podziękowania dla organizatorek warsztatów, fotograf
Warsztaty Psodkrywanie z Els Vidts | org. Z Psem w Pełni | foto: Ewa Dukwicz