Agresja smyczowa i zjawisko nadreaktywności Agresja smyczowa, to zespól problemowych zachowań, pojawiających się na smyczy. […]
Agresja smyczowa i zjawisko nadreaktywności
Agresja smyczowa, to zespól problemowych zachowań, pojawiających się na smyczy. Psy przyjmują postawę ofensywną – skaczą, szczekają, sprawiają wrażenie agresywnych. Mogą pojawić się również zachowania takie jak wycofanie, kulenie się, odrętwienie, omdlenie. Psy NIE wykazują tych zachowań, jeśli nie są zapięte na smycz. Zdarza się jednak, że agresja smyczowa wpływa na pojawienie się agresji ogólnej.
Reaktywność / agresja smyczowa, jest zachowaniem całkowicie nabytym, jednakże psy o pewnym temperamencie, rasie, mogą być bardziej podatne na wystąpienie opisywanych zachowań.
PRZYCZYNY AGRESJI SMYCZOWEJ
REAKTYWNOŚĆ SMYCZOWA POJAWIA SIĘ W WYNIKU DZIAŁANIA KILKU CZYNNIKÓW:
>> NACISK NA SZYI, NAPIĘCIE W CIELE
Napięta smycz powoduje nacisk na szyję, poprzez obrożę, kolczatkę, łańcuszek zaciskowy lub nieodpowiedni model szelek. Ucisk ten, sprawia, że pies poddusza się, co wywołuje ogromny stres i napięcie mięśniowe. Podnosi się wówczas poziom hormonów stresu, które aktywują reakcje Fight/Flight (atak/ucieczka), co powoduje pojawianie się określonych zachowań. Zachowania te stanowią najczęściej zagrożenie dla psów, ludzi, gdyż pies zmuszony jest do ostateczności- obrony przez atak.
Pozbawienie psa swobodnego wyrażania emocji (brak możliwości swobodnego ruchu na smyczy, podduszenie), poprzez mowę ciała, uniemożliwia mu redukcje napięcia mięśniowego, która w naturalnych warunkach następuje poprzez odpowiednio dobrany ruch (np. otrzepywanie się, ziewanie, chodzenie łukami, odwracanie głowy, odwracanie ciała, oblizywanie się).
>> BRAK MOŻLIWOŚCI SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI, NEGOCJACJI
Krępowanie ruchów, uniemożliwienia również swobodną komunikację w stosunku do mijanych psów, ludzi. Pies ma wówczas ograniczoną możliwości komunikacji, za pośrednictwem mowy ciała. Pies na smyczy ma znacznie ograniczoną możliwość ruchu. Nie może odbiec na większą odległość, nie może swobodnie minąć innego psa idąc po łuku, znajduje się niejako w sytuacji przymusowej. Psy posługuję się specyficznym językiem werbalnym i pozawerbalnym, który przy mijaniu na spacerze psa, człowieka – ma m. in. na celu wysyłanie “sygnałów uspokajających” (“calming signals”) – będących częścią pokojowej, psiej komunikacji. Napięcie smyczy powoduje, że głowa psa niezależnie od jego woli jest uniesiona wysoko, a pies zupełnie automatycznie przyjmuje postawę odczytywaną przez innego psa jako grożąca, prowokacyjna, zachęcająca do konfrontacji
>> POWTARZALNOŚĆ SYTUACJI I WARUNKOWANIE
Ograniczony zakres ruchów, napięcie mięśniowe często wpływają na przyjmowanie postawy obronnej, jaką jest ofensywna agresja smyczowa, która u wielu psów, utożsamiana jest z agresją ogólną. Podstawowym błędem popełnianym przez opiekunów psów, w trakcie spacerowania z psem, jest napinanie smyczy oraz świadome, bądź nieświadome stresowanie i strofowanie psa. Psy bardzo źle znoszą napięcie, przez co również stają bardziej nerwowe.
Standardowa reakcja opiekuna i trenera, polegająca na skróceniu i napięciu smyczy, (np. w momencie gdy w pobliżu pojawia się inny pies, człowiek) staje się bodźcem warunkowym, będącym rodzajem alarmu. Pies uczy się, że konfrontacja jest blisko i należy się przygotować do „walki lub ucieczki”. Ucieczka jest niemożliwa, ze względu na smycz ograniczająca ruchomość, dlatego pies jest niejako zmuszony do wyboru opcji walki (niekonieczne jawnej, to mogą być procesy wewnętrzne, które w dalszej perspektywie, zaowocują psychosomatyzacją lub zachowaniami autoagresywnymi). Dodatkowym wzmocnieniem, utrwalającym to zachowanie, jest uczucie ulgi, jakiego doświadcza pies, gdy udaje mu się skutecznie „przegonić przeciwnika”.
>> NIEODPOWIEDNIE ZACHOWANIE OPIEKUNA PSA, PRZESTARZAŁE METODY SZKOLENIA PSÓW
Napięta smycz działa jak „przekaźnik emocji”. Pies doskonale wyczuwa nasze zdenerwowanie i napięcie. Jest przekonany, że na pewno będzie się działo coś niezwykłego, skoro człowiek napiął smycz i trzyma ją kurczowo.
Jak sobie poradzi z problemami występującymi podczas spaceru na smyczy ? Dowiecie się już wkrótce!