Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Jak przygotować psa na narodziny dziecka? Podjęte odpowiednio wcześnie działania sprawią, że pies łatwiej odnajdzie się w […]

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Podjęte odpowiednio wcześnie działania sprawią, że pies łatwiej odnajdzie się w nowej sytuacji i łatwiej zaakceptuje nowego domownika. Kontakt z psem jest nieoceniony dla rozwoju dziecka. Wspomaga jego rozwój emocjonalny, uczy szacunku, odpowiedzialności oraz wrażliwości wobec zwierząt.

1. Pies nie powinien kojarzyć, że pojawienie się dziecka to powód pogorszenia się jego sytuacji. Czas ciąży poświęć więc trzeba na zmianę psich przyzwyczajeń i oswojenie zwierzęcia z ilością czasu, jaki zamierzamy mu poświęcać (będzie go mniej, bo więcej uwagi pochłonie dziecko).

2. Ustal pory spacerów, aby po porodzie wyprowadzanie pupila nie sprawiało kłopotu. Zmiany staraj się wprowadzać stopniowo, aby go nie stresować.

3. Zanim maluch pojawi się w domu, pies powinien obwąchać fragment jego garderoby przyniesiony ze szpitala, to pozwoli oswoić się z zapachem nowego domownika. W czasie, gdy pies wącha pieluszkę lub dziecięce ubranko, zwracaj się do niego czule, „podrap za uchem”, by zapach zaczął dobrze się kojarzyć.

4. Nie przepędzaj psa, który będzie chciał się z Tobą przywitać, przywołaj go i ostrożnie przedstaw mu maleństwo.

5. Oddawanie psa na jakiś czas np. do babci i przyprowadzenie do domu, gdy już pojawi się w nim dziecko nie jest dobrym pomysłem.

6. Jeśli zwierzę jest zdrowe i zadbane, kontakt z nim niczym nie grozi. Sterylne otoczenie wbrew pozorom bardziej dziecku szkodzi, niż pomaga. Panuje pogląd, że obecność psa w domu w czasie ciąży i po porodzie może nawet pomóc w ochronie noworodka przed uczuleniem na sierść. Pies powinien być regularnie odrobaczany, od czasu do czasu kąpany.

7. Warto jeszcze przed urodzeniem dziecka kupić lalkę, najlepiej płaczącą i wykonywać codziennie czynności, które później będziemy robić przy dziecku: a więc karmienie, przewijanie, noszenie na rękach, kąpanie. Warto podczas tych ćwiczeń anektować dużą przestrzeń wokół siebie, tak by pies był w odległości, która zapewni nam swobodę działania.

8. Nagramy psa za samodzielną zabawę. Jeśli ładnie bawi się zabawką, podejdźmy spokojnie i dorzućmy mu coś smacznego do tej zabawy. Ideale było by, gdyby bawił się na swoim posłaniu.

9. Wprowadźmy zabawki interaktywne zamiast miski. Pies nawiąże relację z zabawką, która go karmi.da mu to dużo radości- zabawa w polowanie, zmęczy go i dostymuluje.

10. Nagradzajmy psa w sposób niezapowiedziany za przebywanie na posłaniu. Jeśli pies leży na swoim posłaniu- nagródźmy go za to smaczkiem.

11. Budźmy psa – a następnie nagradzajmy. Raczkujące dziecko też będzie praktykowało takie zachowania. Nie chcemy, bo pies reagował strachem.

12. Wykonujmy głośnie, zaskakujące ruchy– a następnie nagradzajmy. Chcemy by głośne dźwięki i nieprzewidziane sytuacje spowszedniały psu, zanim pojawi się dziecko na świecie.

13. Puszczajmy filmiki z płaczącymi, śmiejącymi się dziećmi– regularne odtwarzanie nagrań z tymi dźwiękami, przyzwyczai psa do tych wysokich dźwięków, na które pies jest szczególnie wrażliwy.

14. Przed pojawieniem się dziecka, zacznijmy wychodzić z psem i wózkiem na spacer.

15. Ważne jest także, aby oswoić psa z dotykiem każdej części jego ciała. Dzięki temu unikniemy nerwowej reakcji czworonoga, kiedy dziecko będzie chciało go pogłaskać.

16. Podczas szkolenia psa i na co dzień nagradzaj go przysmakiem za dobrze wykonane polecenie lub pożądane zachowanie. To bardzo ważne, aby pies kojarzył nowe sytuacje z czymś dla niego przyjemnym. Z czasem wystarczy pochwała słowna.

Pierwsze spotkanie psa z niemowlęciem jest bardzo ważne i dlatego trzeba je odpowiednio zaaranżować. Również dalsze postępowanie jest istotne, aby relacja między nimi prawidłowo się rozwijała.

1. Przywitaj się z psem. Po powrocie ze szpitala ważne jest, aby mama w pierwszej kolejności przywitała się z czworonogiem, który również tęsknił za swoją właścicielką. Dzięki temu pupil nie poczuje się lekceważony i będzie zadowolony z poświęconej mu uwagi.

2. Zapoznaj psa z dzieckiem. Pierwszy kontakt z niemowlęciem może nastąpić, kiedy pies się uspokoi. Wtedy możemy pokazać psu maleństwo i pozwolić zwierzęciu delikatnie je obwąchać. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z jego zapachem, nie będzie ono dla niego zupełnie obcą osobą. Atmosfera w trakcie tego pierwszego spotkania powinna być przyjazna i spokojna.

3. Nie izoluj czworonoga. Jeśli pies ma łagodne usposobienie, powinien towarzyszyć rodzicom podczas opieki nad dzieckiem, np. przy kąpieli, usypianiu, karmieniu czy zabawie, powinien również uczestniczyć we wspólnych spacerach z dzieckiem. W oczach psa rodzina powiększyła się o nowo narodzonego członka, któremu należy się uwaga i opieka, nie ograniczaj mu więc z nim kontaktów.

4. Nawet jeśli pies nigdy nie wykazywał agresji, zachowuje się bardzo dobrze w stosunku do dziecka i masz do niego pełne zaufanie, nigdy nie pozostawiaj go sam na sam z niemowlakiem. Pies może czasem niechcący skoczyć na malucha, popchnąć go czy podrapać. Mając tego świadomość, unikniemy nieprzyjemnych sytuacji.

Wszystkie

Pixel u boku Janusza Gajosa w filmie Wojciecha Smarzowkiego

W 2017 roku, odebraliśmy zlecenie  przygotowania psa, do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Pies miał grać u boku Janusza […] W 2017 roku, odebraliśmy zlecenie  przygotowania ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Zjawisko referencji społecznej pomaga budować relację z psem

Zbudowanie relacji z psem, opartej na zaufaniu do opiekuna, jest bazą do: szkolenia […] Zbudowanie relacji z psem, opartej na zaufaniu do opiekuna, jest bazą ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Akademia Krakvet-szkolenia

Dzięki naszej współpracy ze sklepem internetowym Krakvet, wyszkoliliśmy już 37 piesków. Zapraszamy do wzięcia udziału w […]
CZYTAJ DALEJ →