Podejście społeczne to chęć bliższego, bezpiecznego poznania, przy jednoczesnym respektowaniu granic i komunikatów wysyłanych przez drugiego psa.
Podejście społeczne to informacje węchowe na pierwszym miejscu! Towarzyszy mu często wspólna eksploracja, np. wspólne wędrówki, węszenie.
Psy obserwują reakcję drugiego psa i na tej podstawie formułują swoje wypowiedzi. Chodzi mi tutaj oczywiście o psy, które są zorientowane na dialog i mają odpowiednie doświadczenia oraz kompetencje społeczne.
Niestety niektóre psy reagują automatycznie, tak samo na wszystkie osobniki, niezależnie od tego, jak one się zachowują. Kieruje nimi wówczas strach i chęć przetrwania, a myślenie społeczne jest schowane gdzieś głęboko.
Szacunek do drugiego psa przejawia się np. w spokojnej, nie natrętnej obserwacji, w powolnym podchodzeniu do drugiego psa, pozornym braku zainteresowania, węszeniu, podchodzeniu po łuku, a nie w linii prostej.
Jeśli w trakcie podejścia społecznego, czyli zorientowanego na bliższe poznaniu drugiego, pies odbierze informację, że nie życzy sobie kontaktu, dorosły i zrównoważony pies powinien zaprzestać podchodzenia, powinien uszanować postawioną granicę.
Poniższe zachowania wskazują na postawę prospołeczną:
Pies chętny do powitania i rozmowy z drugim psem trzyma zwykle uniesiony wysoko ogon, natomiast trzymany luźno w górze, wskazuje na wysoką samoocenę psa.
Rytuał powitania – machanie ogonem, obniżanie głowy i uszy do tyłu, „miękkie” podejście. Zachowania związane z powitaniem społecznym: całe ciało psa faluje, możemy to zaobserwować, kiedy pies się z nami wita i cieszy się na nasz widok; głowa jest pochylona, uszy odchylone do tyłu i całe ciało psa faluje.
W tym podejściu informacje węchowe stawiane są na pierwszym miejscu. Do społecznych psich zachowań zaliczamy lizanie pyska (jeśli nie jest zbyt intensywne) oraz wspólną eksplorację (np. wspólne wędrówki, węszenie).
Jeśli chcemy, by nasz pies cieszył się kontaktami społecznymi, potrzebujemy bezpiecznej przestrzeni i wiedzy dotyczącej zwierzęcej komunikacji, dzięki którym będziemy mogli przeprowadzić przyjemne, bezpieczne i pouczające spotkania. Zanim jednak zajmiemy się aranżacją spotkań, których celem jest podniesienie kompetencji społecznych psa, potrzebujemy się zorientować, jak do tej pory funkcjonował nasz pies, gdy na horyzoncie pojawiał się inny przedstawiciel jego gatunku. Jak reagował i dlaczego? Jeśli reakcje naszego psa były trudne, intensywne, to w pierwszej kolejności zawsze wykluczamy względy medyczne, bo ciężko jest być miłym dla innych, jeśli odczuwa się ból lub jakiś dyskomfort fizyczny.