Popraw umiejętności kognitywne psa i jego samoregulację na spacerze

Popraw umiejętności kognitywne psa i jego samoregulację na spacerze.

1. CZAS I DYSTANS

2. ZEBRANIE INFORMACJI I USTOSUNKOWANIE SIĘ DO NICH

3. DECYZJA PSA CZY CHCĘ CZY NIE CHCĘ.

4. DEZYCJA PSA CZY ZROBI TO SAM CZY ZE WSPARCIEM OPIEKUNA

5. ŚWIADOME UCZESTNICZENIE W SYTUACJI SPOŁECZNEJ.

6. BEZPIECZNE OBNIŻANIE POBUDZENIA.

  1. CZAS I DYSTANS

Aby pies więcej myślał analizował sytuację, przewidywał konsekwencje- potrzebuje mieć na to CZAS. Pies pospieszny, będzie bazował na zachowaniach nawykowych, nie wymyśli nowego sposoby reagowania na i innego psa, nie zastanowi się nad intencjami psa, człowieka, którego się obawia. Reakcje szybkie, są automatyczne. Reakcje przemyślane, wymagają czasu. Prowokuj na spacerze postoje. Zatrzymuj psa, kucaj przy nim i zastanawiajcie się, nad psami, ludźmi, samochodami, rowerami. Dajcie sobie czas. Aby obserwować, bez konieczności reagowania z poziomu zagrożenia, musicie dobrać odpowiedni dystans. Inaczej zareagujesz na rekina widzianego z bezpiecznej odległości będąc na bezpiecznym statku, a inaczej pływając obok niego. Dajcie sobie dystans.

  1. ZEBRANIE INFORMACJI I USTOSUNKOWANIE SIĘ DO NICH

Pies potrzebuje ZEBRAĆ INFORMACJE o sytuacji, w której się znajduje. Spacer jest wydarzeniem dynamicznie się zmieniającym, pojawiają się nieznajome osoby, psy-  Twój pies potrzebuje mieć o nich wystarczającą ilość informacji, potrzebuje mieć czas na przeanalizowanie tych informacji, aby podjąć odpowiednią decyzję. W innym wypadku będzie działał automatycznie, na utartych schematach. Pies potrzebuje czasu na to, by analizować informacje chemiczne zawarte w podłożu, na budynkach, jak i te, które są w powietrzu, które przynosi górny wiatr. Potrzebuje przeanalizować ruch ciała drugiego psa i jego opiekuna. Nich patrzy i wącha, tyle ile potrzebuje!

  1. DECYZJA PSA CZY CHCĘ CZY NIE CHCĘ.

 Czy pies chce podejść bliżej psa? Nie oczekuj tego, że będzie rezygnował z każdego psa na spacerze. Psy najczęściej chcą poznawać nowe psy, nie po to, aby się z nimi bawić, ale dlatego, że są społeczne i lubią small talk. Ale czy Twój pies chce podejść? Pytaj go ciałem i słowami! Czy chcesz odejść od psa- odwróć ciało w stronę proponowanego wejścia- jeśli pies zrobi krok w Twoją stronę, kiedy odwracasz się tyłem do obcego psa, oznacza to, że chce odejść od psa. Jeśli pozostanie w swoim miejscu, mamy do zadania jeszcze dwa pytania. Czy chcesz podejść do psa i robimy to robiąc jeden krok w stronę drugiego psa. Jeśli pies do nas dołącza, to oznacza, że chce zbliżyć do drugiego psa. Ale uwaga! Nie koniecznie chce podchodzić bardzo blisko do drugiego psa, może chce się zbliżyć, by lepiej go widzieć. Dajmy sobie czas na zastanowienie się. Po każdym kroku, dwóch krokach włączamy myślenie psa, czyli zatrzymujemy się. Trzecim pytaniem jest pytanie o chęć dalszego obserwowania z miejsca, w którym jesteśmy. Stajemy przy psie, kucamy jeśli możemy i sprawdzamy jego reakcję. Jeśli jest mu dobrze tam gdzie jest- zauważyły to.  Odpowiedzią jest chęć dalszego obserwowania z tego miejsca, w którym się znajduje. Pies początkowo może nie wiedzieć, że w ogóle może podjąć decyzję, może się nie zorientować, że pytamy go o zdanie. Ale z czasem zaskoczy. 

  1. DECYZJA PSA CZY ZROBI TO SAM CZY ZE WSPARCIEM OPIEKUNA

Jeśli pies chce odejść od psa, to obchodzimy razem z nim. Ale jeśli chce podejść do psa to też możemy podejść blisko niego, albo oddać mu większą przestrzeń na samodzielność. Pies, który podchodzi do drugiego psa będąc świadomym sytuacji, siebie, może robić to samodzielnie, my możemy zostać w tyle- zbudujemy jego samodzielność, dorosłość  i poczucie własnej wartości. Ale jeśli pies się obawia, ma trudne doświadczenia- bądźmy blisko niego, mówmy do niego- ale nie dotykajmy go, tak by czuł nasze wsparcie, ale by miał swobodę i brak presji. 

  1. ŚWIADOME UCZESTNICZENIE W SYTUACJI SPOŁECZNEJ. 

My jestesmy też uczestnikami spotkania! Mówmy do psów miłym głosem, odzywajmy się do drugiego opiekuna!  To ma ogromne znaczenie, to informacje, które sczytują oba psy! Jest bezpiecznie i miło, gdy odzywam się do drugiego opiekuna i do psów. Polecam zawsze poruszyć temat pogody!

  1. BEZPIECZNE OBNIŻANIE POBUDZENIA. 

Jeśli zauważymy, że pies się zestresował- może odejściem od psa, może podejściem- zaproponujmy bezpieczne obniżenie pobudzenia. Szarpak, kopanie dziury, pogoń za patykiem, wspólne przebiegnięcie się, wejście na schody, ławeczkę- idziemy w ruch! Ale uwaga! Robimy to PO zdarzeniu, a nie przed, czy w jego trakcie.

Behawiorystyka

Dotykanie

“Zły dotyk” towarzyszy psom każdego dnia. Przestawianie z miejsca na miejsce, przytrzymywanie, szarpanie i ciągnięcie na smyczy (psy nie są stworzone do chodzenia na smyczy, ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

DIETA BARF

Dieta BARF (Biologically Appropriare Raw Food, tj. Biologicznie odpowiednie pożywenie surowe) to świetna alternatywa dla […] Dieta BARF (Biologically Appropriare Raw Food, tj. Biologicznie odpowiednie ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

ZABAWA CZY GRA RYWALIZACYJNA?

Zachowaniem demonstracyjnym, który zabawą nie jest, jest gra rywalizacyjna. Obejmuje ona fizyczną zabawę bezpośrednią lub […] zdjęcia dla psi ekspert od piesografia GRA RYWALIZACYJNA Zachowaniem ...
CZYTAJ DALEJ →