0
0.00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

PsiEkspert

“Do mnie” – Czyli jak skutecznie przywołać psa

Dobre zachowania psa to takie których oczekujemy, czekamy aż się pojawią lub prowokujemy ich pojawienie się i nagradzamy za […]

Dobre zachowania psa to takie których oczekujemy, czekamy aż się pojawią lub prowokujemy ich pojawienie się i nagradzamy za nie psa.

"Do mnie" - Czyli jak skutecznie przywołać psa


1. Zamiast korygować zachowania niepożądane, nagradzajmy psa tak, aby chętnie powtarzał zachowania, za które został nagrodzony.

2. Tworząc w pamięci psa obraz tego, jak reagujemy, jeśli zrobi to, czego oczekujemy, tworzymy trwały obraz pamięciowy, dzięki któremu, pies zawsze wykonuje polecenie, mimo wielu rozproszeń.

3. Obserwuj psa, zastanów się, co lubi najbardziej i staraj się właśnie w ten sposób go nagradzać (chodzi oczywiście o akceptowalne zachowania, nie chodzi nam o to, żeby pies w nagrodę gonił za kotami, ponieważ to właśnie lubi robić).

4. Metoda skutecznej nauki psa najważniejszych komend, takich jak “siad”, “do mnie” – tworzymy obraz w pamięci psa, który kojarzy z wykonaniem polecenia określone emocje. To emocje sprawiają, ze ślad w pamięci jest głęboki i trwały.

Jak nauczyć psa komendy "do mnie"?

Np. komenda przywołania “do mnie” – pies przychodzi nie dlatego, że się nas boi, albo dlatego, że kusimy go smakołykiem lecz dlatego, że ma pozytywny obraz w głowie tego, co się dzieje jak przyjdzie.

5. Najważniejsze w wytworzeniu takiego skojarzenia jest emocja, jaką pies przypisuje danej aktywności. Pies, np. kieruje się w stronę właściciela, po usłyszeniu komendy do mnie- i odczuwa wówczas przyjemność, radość, ekscytację- wydzielają się hormony takie jak dopamina, serotonina.

Jak nauczyć psa przychodzenia na każde zawołanie?

6. Po pierwsze nagradzamy psa, za zachowanie, które nam się podoba. Jeśli, np. pies do nas przyjdzie po komendzie “do mnie”, nagradzamy go, co najmniej na 3 sposoby, jeden po drugim. Nagradzamy go słownie, pieszczotą, jeśli lubi i szybko po tym bawimy się w przeciąganie, a następnie dajemy smakołyk. Możemy również rzucić psu piłeczkę czy freesbi na niewielką odległość – chodzi o to, że kilka sposobów nagrodzenia następuje jeden po drugim. Nagradzamy tak psa, przez kilka, kilkanaście dni, następnie stopniowo odejmujemy jeden ze sposobów nagradzania. Obraz w pamięci psa będzie trwały, jeśli raz na jakiś czas będziemy nagradzali psa czymś extra, natomiast najczęściej słowem Super itp.

7. Jest to bardzo skuteczna metoda uczenia, wymaga determinacji i przygotowania ze strony człowieka, ale daje bardzo dobre efekty. Nawet przy dużych rozproszeniach, pies jest w stanie wykonać komendę.

chevron-down