0
0.00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

PsiEkspert

Jak zadbać o psy zimą?

Posłuchaj rozmowy w DDTVN o tym jak zadbać o psa zimą. Sierść składa się zazwyczaj z okrywy włosowej i krótkiego podszerstka, […]

Posłuchaj rozmowy w DDTVN o tym jak zadbać o psa zimą.

Sierść składa się zazwyczaj z okrywy włosowej i krótkiego podszerstka, który pełni funkcję termoizolacyjną. I właśnie podszerstek, poprzez przyrost lub sezonowe wypadanie, pozwala psom rewelacyjnie zabezpieczyć ich ciało przed zimnem czy przegrzaniem. Psy obdarzone długą sierścią, z grubym podszerstkiem wymagają zupełnie innego traktowania niż te z włosem i bez podszerstka. W zimie ich futro stanowi najlepszą izolację. Ogromnym błędem jest golenie psów i zakładanie ubranek(np., szpiców miniaturowych), ponieważ żaden kubraczek nie jest w stanie zastąpić najlepszej ochrony, jaką stworzyła natura.
Jeśli pies ma krótką sierść lub nie ma podszerstka, podczas spaceru może być mu zimno, dlatego warto zaopatrzyć go w ciepłe ubranko. Ubranka wskazane są też dla psiaków o smukłej budowie ciała takich jak np. charty, wyżły. Nie gromadzą one wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej pod skórą, aby stanowiła ona skuteczną barierę. Szczególnie narażone na wyziębienie są również psy ras małych i miniaturowych. Trzeba też pamiętać o szczeniakach, psach starszych oraz chorych. One też szybciej się będą wyziębiać.
Wszystkim psom zimą grożą uszkodzenia łap spowodowane solą na chodnikach. Dlatego warto odpowiednio o nie dbać.

Naskórek psich opuszek jest silny i odporny, dzięki czemu psy na co dzień radzą sobie świetnie biegając po przeróżnych nawierzchniach. Jednakże psie opuszki trzeba wesprzeć zimą, ponieważ z lodem i solą, same sobie nie poradzą.

Opuszki stają się szorstkie, wysuszone, pękają, łuszczą się, a to dopiero początek. Jeśli do podrażnionych przestrzeni dostanie się sól i chemia, którą sypane są chodniki, łapy będą jeszcze bardziej podrażnione, bolące, może wdać się infekcja.
-Żeby temu zapobiec, należy opuszki systematycznie smarować preparatami natłuszczającymi i nawilżającymi. Stosujemy je kilka minut przed wyjściem na spacer, dając czas na wchłonięcie specyfiku. Na rynku jest wiele specjalistycznych kosmetyków. Do wyboru mamy maści, spraye, preparaty w kulce, żele, maści, sztyfty, na bazie wosków pszczelich, parafiny.

chevron-down