Pies broni zasobów

Pies broni zasobów? A może po prostu komunikuje, że jedzenie jest jego i że chce je zjeść w spokoju? Elementem prawidłowej komunikacji jest oznaczenie swojego jedzenia. Pies komunikuje “to jest moje” poprzez pochylenie się nad pokarmem i/lub posłanie spojrzenia adresatowi komunikatu i warknięcie (nie zawsze). Pies nie ma szafki ze swoimi rzeczami by odłożyć jedzenie na później. Pies nie ma też jak zanieść miski z jedzeniem w miejsce, w którym mógłby w spokoju zjeść posiłek, dlatego odsuwa od swojej miski domowników, (psy/ludzi/koty), by zapewnić sobie odpowiedni komfort w trakcie konsumpcji. Robią tak psy, które używały tej strategii w okresie szczenięcym (hodowca karmił szczeniaki z jednej miski i musiały rywalizować o jedzenie), psy które doświadczyły porzucenia, schroniska, deprywacji potrzeb. Niektóre psy będą do tego bardziej predysponowane genetycznie. Takie zachowanie nie zawsze wymaga przepracowania, wszystko zależy od intensywności i emocji. Ale ważne jest to, że jest normalne i psie. Tak samo jak ukrywanie jedzenie na później, poprzez zakopywanie go w ogródku. Przecież psy nie mają lodówki!

Behawiorystyka

Czy kastracja to zawsze dobry pomysł? Rzecz o suczkach, hormonach i alternatywach

CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Zdobądź Dyplom Certyfikowanego Trenera – Petsittera!

Zdobądź Dyplom Certyfikowanego Trenera-Petsittera !! To jedyny taki kurs na rynku!! Zostań Profesjonalnym Opiekunem Psów i […] Zdobądź Dyplom Certyfikowanego Trenera-Petsittera !! To jedyny taki kurs ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Nasza siedmiodniowa praca na planie filmu Kler

Tekst piszemy jeszcze przed wielką premierą, dlatego nie możemy podzielić się materiałami zza kulis, ale chętnie podzielimy się wrażeniami. Po premierze, wzbogacimy naszą wypowiedź o wiele filmików, ...
CZYTAJ DALEJ →