0
0.00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

PsiEkspert

Zabawka domykająca sekwencje łowiecką jest genialna w swojej prostocie! Znacząco obniża poziom frustracji psa wynikający z niezrealizowanego zadania łowieckiego.

Zabawka domykająca sekwencje łowiecką jest genialna w swojej prostocie! Znacząco obniża poziom frustracji psa wynikający z niezrealizowanego zadania łowieckiego. Odstresowuje! Pomaga w pracy z frustracją w trakcie separacji! 

Jak działa zabawka dotykająca sekwencje łowiecką?

➡️Mózg psa motywuje go do pracy czyli do polowania i oczekuje wielkiego finału, czyli rozczłonkowania i konsumpcji  upolowanej ofiary, a czasami ukrycia resztek na później. 

➡️W trakcie zachowań, które symulują elementy łowieckie, np. pogoni za piłeczką, w ciele psa drapieżnika wydzielają się hormony takie jak noradrenalina i adrenalina, by pies mógł skupić się na upolowaniu, by miał na upolowanie energię, ponieważ od tego zależy jego przetrwanie. Jeśli pies ciągle biega za piłeczką, to mózg mu nie odpuści, będzie stymulował psa do aktywności, ponieważ nie sfinalizował polowania.

➡️ Niestety psy doświadczają wiele frustracji wynikającej z popędu łowieckiego, czasami kompletnie nie radzę sobie z tym instynktem, ponieważ  wymyka im się spod kontroli. Co ciekawe nie obserwuje się tego u psów wolnożyjących a jedynie u psów hodowlanych, ponieważ te drugie mają sztucznie wzmocnione elementy łowieckie (Minunno 2022, Angela Stockdale 2023)

➡️ Zabawka domykająca pomoże psu się wyciszyć. Mózg psa otrzyma sygnał o tym, że pies wykonał zadanie, upolował i konsumuje- uff, przetrwa.

➡️ Jak zrobić skuteczną zabawkę domykająca? Wszystko zależy od preferencji psa. 

Uogólniając pies ma doświadczyć:

Chwytania➡️Przytrzymania➡️ Zabicia➡️Rozszarpania➡️ Konsumpcji

➡️ Możemy wykorzystać do tego karton, wydmuszki po jajkach, zabawkę zwłoczki (pluszowa zabawka, z której wyciągamy plusz i odcinamy elementy niebezpieczne, oczy, nos, polecam kupic takie zabawki w ciucholandzie, na olx, itp.), torbę papierową. Wkładamy do środka kawałeczki jedzenia, najlepiej mięsa gotowanego lub surowego. 

➡️Sekwencję łowiecką domkniemy w pełni, jeśli pies poszarpie papier, zabawkę zwłoczki (element : rozczłonkowanie, oskórowywanie) zje jedzenie łatwo dostępne (element: konsumpcja), pożuje jakąś kość preparowaną (odrywanie mięsa od ścięgna) i powylizuje coś na koniec, np. pudełko po jogurcie posmarowane masłem, kong z mokrą karmą, serkiem mascarpone. I Bummmm! Tutaj zaczyna się wydzielać cudowna, wyciszająca oksytocyna!). Możemy dostosować poziom trudności do psa, poprzez szczelnie zamykanie, owijanie i dodawanie utrudniających papierków do środka. 

➡️ Zabawki domykającej warto używać po stresujących sytuacjach, po trudnym spacerze, po zabawie uruchamiającej popęd łowiecki- ta zabawka odstresuje psa.  

➡️ Używamy jej też często z psami, które doświadczają frustracji gdy są same w domu. Poziom zabawki dostosowujemy do możliwości psa. Pies nie powinien być głodny. Przeciwwskazaniem jest zjadanie przez psa niejadalnych elementów.  

➡️Miałam klienta z owczarkiem niemieckim użytkowym. Pies zniszczył mu trzy kanapy i wiele innych przedmiotów w trakcie separacji. Pies nie cierpiał z powodu lęku separacyjnego, a ogromnej frustracji- to było łatwe do stwierdzenia w trakcie analizy filmików.  Wprowadziliśmy wiele zmian, ale dodaliśmy też zabawki domykające. Przed wyjściem opiekun zaczął przygotowywać dla psa aż cztery zabawki domykająca: dwa kartony i dwie zabawki zwłoczki z zawartością- kości nadziewane, mięso gotowane, konkg zamrożony z mokra karmą. Następnie ukrywał zabawki. Wychodząc z domu dawał hasło “SZUKAJ” . Pies po zakończonym polowaniu po prostu szedł spać szczęśliwy. Nie miał potrzeby już niczego niszczyć. 

chevron-down