Rally Obiedience, inaczej Rally-O jest w Polsce coraz bardziej popularnym psim sportem, opartym na pozytywnej relacji, […]
Rally Obiedience, inaczej Rally-O jest w Polsce coraz bardziej popularnym psim sportem, opartym na pozytywnej relacji, między przewodnikiem a psem, wzajemnym szacunku i zaufaniu. Dyscyplina została stworzona przez Charlesa L. Kramera w celu zachęcenia do pracy z psami wszystkich, zarówno tych sprawnych fizycznie jak i osoby niepełnosprawne (również na wózkach inwalidzkich).
W odróżnieniu od Obidience, Rally-O nie wymaga od właścicieli i ich psów perfekcji, dopuszczalne jest nagradzanie psa smakołykami, motywowanie psa, klaskanie, zachęcanie lub powtarzanie ćwiczeń.
O co chodzi w Rally-O? Drużyna składająca się z przewodnika i psa ma za zadanie pokonać tor, złożony z określonej ilości ćwiczeń, takich jak „stój-siad”, czy „stój-leżeć”. Oczywiście są też bardziej wymagające jak np. „stop-zostań-przeszkoda”, czy „przywołanie-siad-przywołanie-noga”. Kolejność oraz opis wymaganych ćwiczeń, wskazują uczestnikom tabliczki umieszczone na torze, rozmieszczone wcześniej przez instruktora, sędziego. Kiedy drużyna jest gotowa do startu instruktor daje sygnał i rozpoczynają się zawody, które każdy wykonuje w swoim indywidualnym tempie.
W Rally-O istnieją trzy klasy trudności zawodów. W pierwszej trzeba wykonać 15-17 ćwiczeń (na smyczy) w czasie max 4 minut, w drugiej 17-19 ćwiczeń (bez smyczy) i w trzeciej 19-21 (bez smyczy)
Rally-O jest sportem dla każdego opiekuna psa, któremu zależy na pozytywnej relacji, dobrym wychowaniu i szczęściu swojego czworonoga. Coraz częściej do udziału w zawodach zachęca się dzieci oraz osoby niepełnosprawne, dla których specjalnie dostosowuje się tor z ćwiczeniami.
Jest to sport w którym mogą brać udział psy wszystkich ras, od 6 miesiąca życia. Często spotyka się psy rasowe, kundelki, psich emerytów, a nawet psy z niepełnosprawnością.
W Polsce zawody odbywają się w wielu miastach. Wśród nich są min. Warszawa, Łódź, Gdańsk, Tarnów, Wrocław i wiele innych.
Rally-O to sport rekreacyjny, z którego płyną same plusy. Jest świetnym pomysłem dla osób, które chcą budować pozytywną relację z psem, aktywnie spędzać z nim czas i dobrze się przy tym bawić, a ćwiczenia których pies nauczy się podczas treningu, przydadzą się w podczas codziennych spacerów.