0
0.00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

PsiEkspert

Rozmowa Psiego Eksperta w Dzień Dobry TVN na temat odpowiedzialnej adopcji szczeniaka

Chcesz adoptować szczeniaka z fundacji, ze schroniska? Przeczytaj poniższe wskazówki i obejrzyj naszą rozmowę w TVN

1. Pamiętajmy, że konsekwencje decyzji o adopcji szczeniaka, będą nam towarzyszyły przez następne kilkanaście lat. Dlatego ważne jest, by przemyśleć tę decyzję, a w dalszym kroku, dobrać odpowiedniego psa do naszych potrzeb i możliwości.
2. Schroniska mają szczeniaki zarówno ledwo odstawione od matek jak i starsze, kilkumiesięczne, roczne pieski. Zwróćmy się o pomoc pracownika, wolontariusza by przekazał nam jak największa ilość informacji na temat szczeniaka, który nas szczególnie zainteresował. Może dowiemy się nawet jakich miał rodziców. Dzięki takim informacjom będziemy wiedzieli czego mniej więcej możemy się spodziewać po jego zachowaniu, np potomek owczarka niemieckie może dużo szczekać, dziecko teriera może być bardzo reaktywne, pies o długich uszach będzie gorzej reagował na nasze przywołanie podczas spacerów. To oczywiście tylko luźne założenia. Jeśli chcemy by pies wyrósł na niewielkiego pieska, wybierajmy drobne psiaki z małymi łapkami, jeśli natomiast chcemy dużego psa, wybierzmy tego, który ma długie nogi i masywne łapy.
3. Jeśli dowiemy się, że szczeniak został odebrany od swojej matki wcześniej niż przed 8 tygodniem życia, szczególnie ważne będzie zapewnienie mu licznych kontaktów ze spokojnymi i łagodnymi psami, tak by nadrobić przerwaną socjalizację.
4. Na podstawie obserwacji szczeniaka wśród innych szczeniaków, niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć jak szczeniak będzie zachowywał się u nas w domu po adopcji. Czyli pieski energiczne, mogą okazać się nieśmiałe bez innych przedstawicieli swojego gatunku. I na odwrót- pieski wycofane, mogą okazać się odważne i zdecydowane w działaniu, po tym jak zmienią miejsce zamieszkania na nasz dom. Dlatego warto przyjrzeć się zachowaniu pieska w odosobnieniu od innych szczeniaczków i wyciągnąć wstępnie wnioski dotycząc temperamentu szczeniaka.
5. Szczeniaka powinniśmy odbierać z książeczką zdrowia, zaczipowanego, zaszczepionego, odrobaczonego i z zaleceniami dotyczącymi dalszego postępowania. Jeśli nie – udajmy się do weterynarza, który mieszka w miarę blisko i cieszy się dobrymi opiniami.
6. Jeśli wybierzemy już szczeniaczka, przed przywiezieniem go do domu kupmy potrzebne rzeczy:
podkłady higieniczne, na które szczeniak będzie uczył się załatwiać, zabawki do szarpania, naturalne gryzaki, wygodne, miękkie legowisko, jedzenie, szelki i smycz, woreczki, zdrowe smakołyki.
7. Przed przywiezieniem psa, zabezpieczmy samochód i siebie, ponieważ szczeniaki często mają chorobę lokomocyjną, która objawia się wymiotami w trakcie jazdy. Na szczęście zdecydowana większość piesków z tego wyrasta.
8. Rozłóżmy podkłady higieniczne w domu, zwińmy wszystkie dywany, podnieśmy buty na wysokie półki, zabezpieczmy kable.
9. Po tym jak przyjedziemy do domu ze szczeniakiem, piesek może być oszołomiony, osamotniony i smutny. Bardzo ważne jest, by miał w nas wsparcie, prawdopodobnie będzie chciał być delikatnie głaskany, masowany, czuć kontakt z czymś ciepłym. Jeśli będzie płakał w nocy, możemy zabrać go do łóżka lub przesunąć legowisko blisko naszego łóżka, wystawić rękę i głaskać go od czasu do czasu. Szczeniak po raz pierwszy w życiu jest sam, może być przerażony, ponieważ jest zwierzęciem stadnym i to stado zapewnia przeżycie i poczucie bezpieczeństwa. Bądźmy dla niego troskliwi i wyrozumiali.
10. Szczeniakowi musimy pokazać świat, przekonać, że inne psy, różni ludzie, pojazdy i nietypowe dźwięki nie stanowią zagrożenia. Niektórym psiakom nauka zajmuje więcej czasu, innym mniej, niektóre chętnie będą z nami współpracowały, inne trzeba będzie odpowiednio zmotywować.
11. Brudzenie w mieszkaniu, niszczenie przedmiotów, nadmierna wokalizacja, łapanie ząbkami za ręce czy nogawki to nie złośliwość a etap rozwoju, w którym musimy tak poprowadzić szczeniaka by te zachowania nie zamieniły się w nieprzyjemne nawyki. Warto zapisać się na Psie Przedszkole prowadzone metodami pozytywnymi. Oprócz udziału w zajęciach, warto umawiać się na wspólne spacery z uczestnikami zajęć, szczególnie tymi, których pieski lubią się bawić z naszym. Opiekunowie podczas Psiego Przedszkola uczą się, jak szkolić swojego psa, jak czytać psią mowę i jak w jasny dla psa! sposób, się z nim komunikować.
To inwestycja w dobre zachowanie psa na całe jego życie!

chevron-down