Zdobądź tytuł behawiorysty, psiego psychologa

Kurs dający podwójny tytuł: “Behawiorysta psów” oraz “Psi Psycholog”  

Dlaczego podwójny tytuł? Dlaczego behawiorystka jest niewystarczająca w pracy z psami? 

W centrum swych badań, behawioryści umieścili zachowanie, jako jedyną zmienną, którą można obiektywnie zmierzyć. Dobre kursy na behawiorystę biorą oczywiście pod uwagę emocje i dobrostan psa, jednakże w dobie popularyzacji zawodu behawiorysty psów, większość osób praktykujących ten zawód kieruje się krótkoterminową realizacja celów, zasłanianiem problemów bez zorientowania na ich źródło, nie biorąc pod uwagę procesów neurofizjologicznych i ich wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne psa. Praca z traumami, których doświadcza większość psów, wymaga szerszej wiedzy i terapii zorientowanej na proces, która pod okiem behawiorysty- psiego psychologa będzie możliwa do przeprowadzenia w relacji opiekun-pies. 

Cel nie uświęca środków, jeśli w grę wchodzi życie istoty całkowicie zależnej od człowieka. Potrzebujemy znacznie szerszej perspektywy, bogatszych narzędzi i szerszego kontekstu, by zadbać o relację opiekuna i psa, zwiększyć ich komfort oraz satysfakcję ze wspólnej koegzystencji. Czerpiąc z innych niż z psychologii behawioralnej nurtów psychologii, psychoterapii, takich jak: terapia systemowa, terapia schematów, terapii poprzez ciało i wreszcie koncentrując się na procesie, samoregulacji- możemy dokonać pięknych i trwałych zmian w jakości życia psa i opiekuna.

Nasi absolwenci dostają dwa dyplomy : “Behawiorysta psów” i “Psi psycholog”- , ponieważ wiedza i umiejętności dotyczą nie tylko behawiorystyki psów ale i psychologii, terapii z innych innych nurtów psychologii i terapii. Praca z opiekunem i jego psem to  proces otwarty, interdyscyplinarny. W praktyce łączymy pracę z ciałem, z relacjami, budujemy nowe sposoby radzenia sobie z obszarami doświadczeń, które są odbierane jako problematyczne lub bolesne. Koncentrujemy się na relacji zachodzącej pomiędzy sposobem doświadczania otaczającego świata psa i opiekuna, a ich możliwościami rozwoju oraz możliwością zmiany zachowania i poszerzenia możliwości wyboru w konkretnych sytuacjach. Celem terapii zachowań psa jest pomoc w zajściu zmiany niekonstruktywnych przekonań, które doprowadziły do powstania trudności. Uczymy spoglądać na psa z perspektywy holistycznej,  współpracować z lekarzami weterynarii,  co zapewnia kompleksową opiekę nad psem. 

Behawioryzm zwierzęcy, który zajmuje się wyjaśnianiem, przewidywaniem i kontrolą zachowania zwierząt- jest niewystarczający. Psi psycholog może zajmować się psychiką zwierzęcia w nieco innym kontekście niż psi behawiorysta. Jego praca nie musi być skoncentrowana na samym tylko zachowaniu, ale może badać podłoże m.in. neurofizjologiczne, genetyczne czy przystosowawcze. Psi psycholog może badać także różnego rodzaju interakcje zachodzące pomiędzy różnymi zwierzętami oraz wyjaśniać mechanizm ich powstawania w oparciu o inne zmienne.

Rozwój różnych dziedzin nauk przyrodniczych w ostatnich latach pozwolił na poznanie bogactwa życia psychicznego psów. Szerokie badania prowadzone na przestrzeni lat wpływają na trafniejsze diagnozowanie psich problemów psychicznych oraz dobieranie sposobów pomocy. Korzystajmy z tego!

Wszystkie

Pies-pupil zsynchronizowany z Twoimi dziećmi

Pies-pupil zsynchronizowany z Twoimi dziećmi Psy synchronizują swoje ruchy z członkami rodziny, co może mieć znaczenie dla rozwojuemocjonalnego zarówno ludzi, jak i zwierząt.Badanie przeprowadzone z ...
CZYTAJ DALEJ →
Dzień Dobry TVN

Neuroplastyczność mózgu, czyli budowanie mózgu prospołecznego poprzez ZABAWĘ!

„Funkcją zabawy jest budowanie mózgów prospołecznych, mózgów społecznych, które wiedzą, jak wchodzić w interakcje z innymi w pozytywny sposób” (Panksepp) Neuroplastyczność mózgu to zdolność do ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Pies broni zasobów

Pies broni zasobów? A może po prostu komunikuje, że jedzenie jest jego i że chce je zjeść w spokoju? Elementem prawidłowej komunikacji jest oznaczenie swojego ...
CZYTAJ DALEJ →