Mowa psa – Jak psy się komunikują?
Chcąc dowiedzieć się więcej o tym jak psy się komunikują warto abyśmy sami się im zaczęli przyglądać, byśmy się odrobinę wyciszyli i nauczyli czytać mowę psa. Chodzi o wyciszanie wewnętrzne, skupienie na tym co dzieje się w obecnej chwili, koncentrację na naszych zmysłach, na tym jakie bodźce odbieramy wzrokiem, a w następnej kolejności słuchem, węchem, dotykiem i smakiem.
Zachęcam do takiego przygotowania do nauki psiego języka – zanim zacznę obserwować zwierzęta skupiam się na odczuciach, każdego z moich zmysłów i przystępuję do obserwacji całą sobą. Ważne jest wyciszenie również naszego głosu (zarówno wewnętrznego i zewnętrznego) po to byśmy przestali mówić do naszego psa, do spotykanych psów na spacerach i zaczęli je obserwować z neutralnej pozycji. Im mniej będzie nas w danej sytuacji, im mniej będziemy w nią ingerować, tym więcej się dowiemy.
Ciała psów są bardzo żywe, wibrujące, reagują szybko na zmiany, a co najważniejsze – mówią cały czas do nas, do innych psów, do wszystkich wokół. Dlatego w celu poznania tego języka warto skupić się na odbiorze wizualnym i na spokojnym analizowaniu mowy ciała psa, z uwzględnieniem kontekstu sytuacyjnego. To nie jest skomplikowane, jeśli przestaniemy oczekiwać komunikacji wokalnej, takiej jak szczekanie, warczenie, wycie, zawodzenie, płacz- czyli takiej która była by bardziej zbliżona do naszej mowy.
Obserwuj psa w różnych sytuacjach, w interakcji z innymi psami, ludźmi, w specyficznych okolicznościach, studiuj zachowania innych psów mijanych na ulicy, w parkach na spacerach, na ruchliwych ulicach. Bądź czujny na subtelne zmiany zachodzące w ciele, zwrócić uwagę na różne postawy ciała, futro, usta, oczy, czoło, uszy, ogon, nogi – ponieważ są one najbardziej widoczne i to jest właśnie mowa psa!

Oto absolutne minimum:
- Nie zaczepiaj obcych psów.
- Zawsze pytaj opiekuna, czy możesz przywitać się z jego psem.
- Nie pochyla się nad psem i nie głaszcz go po głowie.
- W obecności psa zachowuj się spokojnie. Nie biegaj, nie hałasuj, nie wykonuj gwałtownych ruchów.
- Nigdy nie przeszkadzaj psu w trakcie odpoczynku i kiedy pies je. Pamiętaj, że posłanie psa to jego bezpieczne miejsce.
- Nie przeszkadzaj psu, kiedy znajduje się na swoim posłaniu.
- Nie zabieraj psu jego zabawek. Jeśli chcesz, aby pies coś oddał, wymienień się na coś atrakcyjnego dla psa.
- Pozwalaj psu odejść, nie zmuszaj go do zabawy.
- Nie przytrzymuj psa, szczególnie kiedy chcesz zrobić mu coś czego nie chce, np. czesać, ubierać szelki, jeśli tego nie lubi, zbadać u weterynarza.
- Zwracaj uwagę na sygnały uspokajające, które wysyła pies. Pamiętaj, ze pies informuje Cię w ten sposób o tym, że się stresuje, jednocześnie chce Ci powiedzieć (lub innemu psu, kotu, osobie) że nie ma złych intencji. Najłatwiej obserwowalnymi sygnałami uspokajającymi są :
- ziewanie,
- odwracanie głowy,
- oblizywanie się,
- stawanie bokiem,
- mrużenie oczu,
- odchodzenie,
- wąchanie ziemi
- Nie szarp psa na smyczy, nie krzyczy na psa, nie przytrzymuj go siłą.
- Na spacerach trzymaj psa na luźnej smyczy, pozwalaj mu wąchać.
- Baw się z psem w spokojny sposób.
- FORMUUJ SWOJE OCZEKIWANIA – MÓW CZEGO CHCESZ A NIE TO CZEGO NIE CHCESZ!. Powiedz psu „siad” zamiast „ nie skacz!”