Naucz się jak czytać zachowanie psa. Dowiedz się więcej o jego temperamencie, osobowości i emocjach – poznaj swojego […]
Naucz się jak czytać zachowanie psa. Dowiedz się więcej o jego temperamencie, osobowości i emocjach – poznaj swojego psa!
JAK CZYTAĆ ZACHOWANIE PSA?
Psy są bardzo reaktywnymi stworzeniami. W trakcie doby ciągle zmienia się im nastrój, emocje- a w trakcie życia z człowiekiem- przechodzą głębokie zmiany, przejawiające się w różnych zachowaniach.
Warto nauczyć się oceniać zachowania psów, w zależności od sytuacji i kontekstu.
Co oznacza zachowanie psa? – Oto wskazówki:
1. Emocje – Oceniamy emocje
W życiu zwierząt innych niż człowiek emocje pełnią szczególną rolę regulacji zachowania, umożliwiając przetrwanie w świecie obfitującym w nagłe wyzwania i niebezpieczeństwa. Ważną cechą emocji jest ich natychmiastowość i zmienność, dzięki czemu, zwierzę potrafi błyskawicznie zareagować -na przykład w sytuacji niebezpieczeństwa. Współczesny neurobiolog Jaak Panksepp klasyfikuje podstawowe emocje ssaków w oparciu o badania pobudzenia w różnych obszarach mózgu, wyróżniając siedem podstawowych systemów emocjonalnych. Są nimi: poszukiwanie, strach, wściekłość, pożądanie, opieka, panika i zabawa.
Oceniaj uważnie, to co dzieje się z psami, jakie uczucia im towarzyszą, jakie emocje pojawiają się, kiedy zwierzęta prezentują konkretne zachowanie. Nie skupiajmy się wyłącznie na problemowych zachowaniach- stańmy się psimi ekspertami! Psy bardzo łatwo wytrącić ze stanu relaksu, czy z względnego spokoju. Obserwujmy psy, szukajmy przyczyn ich zachowań. Często będziemy mieli do czynienia z mnóstwem błyskawicznych fluktuacji emocji- czyli ze spokoju pies może przejść gwałtownie w stan wzmożonego czuwania, następnie będzie wysyłał sygnały dystansujące- nie zbliżaj się do mnie, po czym sam ucieknie w popłochu do kryjówki, skąd rozpocznie obserwowanie.
2. Nastrój – Oceniamy i podnosimy nastrój
Nastrój jest tłem emocjonalnym reakcji i w dużej mierze warunkuje zachowanie się w problemowych sytuacjach. Pies (i każde inne zwierzę) przebywający w warunkach chronicznego stresu będzie inaczej reagował w wielu różnych sytuacjach niż pies, który czuje się bezpiecznie i ma zaspokojone potrzeby. Dlatego w ocenie zachowania należy brać pod uwagę kontekst emocjonalny, w jakim funkcjonuje zwierzę, a część działań terapeutycznych w wielu wypadkach polega na przywróceniu właściwego nastroju.
Nastrój waha się w ciągu doby i dzięki podejmowanym przez zwierzę działaniom polegającym na zaspokajaniu jego potrzeb utrzymuje się na poziomie neutralnego zadowolenia, co można określić jako mechanizm homeostazy emocjonalnej.
Naszym celem jest poprawa bilansu przyjemności, czyli podniesienie nastroju. Psu podnoszą nastrój- psie zachowania, czyli polowanie! Każdy pies ma swoje własne preferencje, warto poznać je jak najlepiej i dobrać do okoliczności.
3. Wzmocnienia – Obserwujemy co działa wzmacniająco na zachowania i dobieramy wzmocnienia.
Wszelkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które zgodnie z prawami uczenia się utrzymują zachowanie – gdyby ich nie było zachowanie nie pojawiło by się i nie utrwaliło.
Takim wzmocnieniem jest również ucieczka w bezpieczne miejsce i warczenie/atakowanie domowników w sytuacji, kiedy z tego miejsca chcą zabrać psa. Daje to pouczycie bezpieczeństwa, poprzez przebywanie w bezpiecznym miejscu, nie narażanie się na stres i niebezpieczeństwo oraz możliwość odzyskania równowagi emocjonalnej- pojawia się przyjemna ulga. Wzmocnieniem jest oczywiście jedzenie, zabawa, miłe słowa, pieszczony- dla każdego psa rozkład wzmocnień wygląda inaczej, to bardzo indywidualna sprawa.
4. Osobowość i temperament – Klasyfikacja osobowości
Chociaż istnieje wiele naukowych sposobów klasyfikowania osobowości, to u psów wyróżnia się dwa podstawowe typy „pobudliwy i aktywny” oraz „powolny i spokojny”.
Różnice w pobudliwości i nieśmiałości mogą być dziedziczne, tak jak ilość adrenaliny uwalniana w momencie zagrożenia. (Psy, tak jak ludzie, reagują na zagrożenie instynktowną decyzją „walcz lub uciekaj”, która jest wspomagana adrenaliną, powodującą zwiększenie ilości krwi w mięśniach i jej odpływ z takich organów, jak jelita).
Różny temperament jest przypisywany różnym rasom. Duża zgodność w charakterystykach poszczególnych ras wskazuje na dziedziczność cech.