Jak wspierać komunikację feromonową psów i uspołecznić psa?

Fenomen feromonów!

➡️Ich nazwa pochodzi z połączenia greckich słów pherein (przekazywać) i hormon (pobudzać). ➡️Główna różnica pomiędzy hormonami i feromonami, dwiema grupami bardzo ważnych związków biologicznie czynnych, polega na tym, że hormony są wytwarzane przez gruczoły lub tkanki w procesie wydzielania wewnętrznego, a feromony wydzielane na zewnątrz organizmu i są adresowane głównie dla innego odbiorcy.

Feromony, inaczej  egzohormony, to  substancje wydzielane i odbierane przez osobniki tego samego gatunku, prowokujące specyficzną reakcję lub zachowanie albo modyfikację fizjologiczną.

  1. Pies  potrzebuje czasu, by pobrać cząsteczki zapachowe, no. z trawy, gleby. Kiedy ma do czynienia ze “skomplikowanym” zapachem, albo z czymś po raz pierwszy- potrzebuje dodatkowo rozetrzeć cząsteczki zapachowe na podniebieniu, za pośrednictwem narządu Jacobsona, by przeprowadzić głębszą analizę
  2. Gdy pies pobiera cząsteczki zapachowe nie pospieszaj go, nie wyprzedzaj go. Stań równolegle do niego. 
  3. Po tym jak pies pobierze cząsteczki musi zastanowić się, czy chce odpowiedzieć na informację, którą odebrał.. 
  4. Potrzebuje rozejrzeć się i zastanowić się czy jest jakieś miejsce odpowiednie na odpowiedź. Czasami odpowiednie do odpowiadania będzie miejsce oddalone o 2 cm a czasami o oddalone o 2 m. 
  5. Pies może odpowiedzieć na informacje min. poprzez: znaczenie moczem, kałem, otrzepanie się, rozkopywanie swojego zapachu, wcieranie swojego zapachu (tarzanie się).
  6. Pies może stwierdzić, że dana informacja nie wymaga udzielenie odpowiedzi, może być to też spowodowane jego niskim poczuciem własnej wartości.
  7. Daj psu możliwość rozmawiania! Pies komunikując się chemicznie ma szansę na to, aby był częścią społeczności. Wchodzi w konwersację z sąsiadami,  wie co się dzieje na jego osiedlu.
  8. Uspołeczniasz psa poprzez dawanie mu przestrzeni i czasu na to, aby rozmawiał za pośrednictwem komunikacji feromonowej z innymi psami.
Wszystkie

Karanie psa

Behawiorysta James O’Heare tak skomentował skłonność ludzi do karania: „Daj ludziom młotek, a cały świat będzie gwoździem. […] Dlaczego nie warto karać swojego psa? Behawiorysta ...
CZYTAJ DALEJ →
Bez kategorii

Jak zrozumieć i interpretować zachowanie swojego psa❓

Jak zrozumieć i interpretować zachowanie swojego psa. W instagramowym skrócie! Zastanów się nad relacją ze swoim psem. Czy coś projektujesz na psa? Czy odreagowujesz na ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Agresja motywowana frustracją

Frustracja jest bardzo nieprzyjemnym odczuciem, które wiąże się z tym, że ważne potrzeby nie są spełnione, a próby poradzenia sobie z tą sytuacją, zakończyły się ...
CZYTAJ DALEJ →