0
0.00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

PsiEkspert

Kilka słów o motywacji

Jak motywować psa w trakcie treningu? Większość zachowań, które prezentuje nasz pies, wynika z tego, że dane zachowanie […]

Jak motywować psa w trakcie treningu?

Większość zachowań, które prezentuje nasz pies, wynika z tego, że dane zachowanie przynosi mu korzyść lub przyjemność (poprawę nastroju). My jako opiekunowie, musimy zastanowić się, co  w danym momencie sprawia radość naszemu psu, co możemy mu zaoferować, abyśmy byli dla niego bardziej atrakcyjni niż otaczające nas środowisko.

Pamiętajmy, że w zależności od sytuacji, atrakcyjność nagrody może ulegać zmianie. To co super motywowało naszego psa podczas ćwiczeń w domu (gdzie warunki są spokojne a środowisko dobrze znane), w trakcie treningu podczas spaceru, może być niewystarczające.

Dlaczego informacje o tym, co motywuje naszego psa do działania, jest takie ważne? Jeśli poobserwujemy naszego psa i zdobędziemy te informacje, będziemy mogli wykorzystywać je jako nagrody za wykonanie ćwiczenia.

Często wydaje nam się, że oferujemy psu nagrodę, a w rzeczywistości pies w tej konkretnej chwili pragnie zupełnie czegoś innego – możemy to wykorzystać w treningu!

Jeśli pracujemy z psem nad nauką nowych zachowań, mamy bardzo duży wachlarz nagród, których możemy używać. Najbardziej popularną nagrodą jest oczywiście jedzenie, które wbrew pozorom nie zawsze będzie tym, czego nasz pies najbardziej pragnie. Bardzo atrakcyjnymi nagrodami może być także kontakt z opiekunem, możliwość zaspokojenia potrzeb łowieckich czy oddanie psu swobody i możliwości korzystania ze środowiska po swojemu. A jeśli korzystamy z jedzenia, to warto wydawać je w sposób ciekawy i dołożyć do tego radość, dumę z psa- garść pozytywnych emocji.

Jeśli będziemy dobrze nagradzać naszego psa i będziemy w jego oczach atrakcyjni, nauka nowych komend będzie dla psa przyjemnością, a przede wszystkim pies będzie chciał z nami ćwiczyć. Dobrze zmotywowany pies, czerpie radość z samego treningu, bo wie, że wykonywanie coraz to nowych zadań, prowadzi do ciekawej, zaskakującej nagrody i do zadowolenia opiekuna. Pozytywny trening buduje psa i stanowi nie tylko fantastyczne urozmaicenie i do stymulowanie, ale pomoga również w terapii zachowań psów lękowych, reaktywnych, agresywnych. 

W Psim Ekspercie na każdych zajęciach zarówno grupowych jak i indywidualnych staramy się rozszyfrować motywację psa i stworzyć tzw. “piramidę motywacji”. Szczególnie polecamy kameralne zajęcia :PAKIET PIĘCIU ZAJĘĆ: KOOPERACJA I MOTYWACJA  CZYTAJ WIĘCEJ

AGNIESZKA WÓJCIK
Trener szkolenia psów
Technik weterynarii

chevron-down