Kopulacja

Dlaczego Twój pies kopuluje? Jak zrozumieć i interpretować to psie zachowanie❓

Odruch kopulowania jest często informacją przekazaną w celu zatrzymania kogoś, psa, człowieka. Psy używają bardzo dużo kontaktu dotykowego w komunikacji, a ruchy kopulacyjne są często fizycznym sposobem powiedzenia- zatrzymaj się! przestań!

My opiekunowie jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do kontaktu fizycznego z psami, ale takiego, który wyraża naszą perspektywę to znaczy głaskania, tulenia, brania na ręce. Natomiast kontakt fizyczny u psów jest zupełnie innym pojęciem. Pieszczoty, grooming w psiej komunikacji są niewielkim aspektem, natomiast psy używają bardzo dużego kontaktu fizycznego na przykład trącenia ramieniem, obejmowania pyskiem czy właśnie wskakiwania i kopulowania żeby przekazać sobie informacje.

Dlaczego Twój pies kopuluje? Czy jest to zachowanie związane ze stresem, zachowanie przeżutowe i informacja o tym, że sobie z czymś nie radzi, że czuje się przytłoczony? A może pies w trakcie kopulacji jest spokojny, decyduje się na nią będąc w równowadze emocjonalnej. Zadaj sobie te pytania by zrozumieć psią kopulację:

  1. Jakie emocje przeżywał pies PRZED kopulacją? Co wydarzyło się PRZED kopulacją? Stresujący spacer? Człowiek, pies, który szedł w Waszą stronę? A może rozbawił się i w zabawę włączył element kopulacji? Albo siedzisz za blisko swojego przyjaciele, i poprzez kopulację, chciał rozstawić Was po kontach?  A może Jak ocena emocji jakie pies przeżywa:
  2. Jak zachowuje się pies W TRAKCIE kopulacji? Czy zachowanie jest obsesyjne, pies nie ma nad nim kontroli? A może pies kopuluje, przerywa i spogląda na Ciebie, na sytuacje, na konkretny obiekt? Czy pies może łatwo skończyć kopulować, ma nad tym kontrolę?
  3. Jak zmieniło się zachowanie psa PO kopulacji? Uspokoił się? Jest nadal zestresowany? Przemieścił się, zrobił coś szczególnego? Dlaczego pies przestał? Może Ty coś zrobiłeś/łaś?

Czy możecie spróbować przeanalizować na podstawie tego schematu kopulację Waszych psów?

Behawiorystyka

Integracja sensoryczna

Dzięki warsztatom z integracji sensorycznej z Belgijką Els Vidts wzbogacimy Psiego Eksperta o metody, które łączą w  sobie najnowsze doniesienia z neuropsychologii z naszą misją ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Nasz pies zmienił się nie do poznania

Czester- historia sznaucera Czester – był z nami odkąd pamiętam. Był ulubieńcem całej rodziny. Miał jednak jeden mankament – był agresywny. Hodowca powiedział nam że ...
CZYTAJ DALEJ →
Wszystkie

Historyjki – Boxer i świnka

Susie bokserka, żyła w strasznych warunkach, na „farmie szczeniąt”, gdzie była używana do hodowli. Została uratowana i […] Susie bokserka, żyła w strasznych warunkach, na ...
CZYTAJ DALEJ →