Dlaczego Twój pies kopuluje? Jak zrozumieć i interpretować to psie zachowanie
Odruch kopulowania jest często informacją przekazaną w celu zatrzymania kogoś, psa, człowieka. Psy używają bardzo dużo kontaktu dotykowego w komunikacji, a ruchy kopulacyjne są często fizycznym sposobem powiedzenia- zatrzymaj się! przestań!
My opiekunowie jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do kontaktu fizycznego z psami, ale takiego, który wyraża naszą perspektywę to znaczy głaskania, tulenia, brania na ręce. Natomiast kontakt fizyczny u psów jest zupełnie innym pojęciem. Pieszczoty, grooming w psiej komunikacji są niewielkim aspektem, natomiast psy używają bardzo dużego kontaktu fizycznego na przykład trącenia ramieniem, obejmowania pyskiem czy właśnie wskakiwania i kopulowania żeby przekazać sobie informacje.
Dlaczego Twój pies kopuluje? Czy jest to zachowanie związane ze stresem, zachowanie przeżutowe i informacja o tym, że sobie z czymś nie radzi, że czuje się przytłoczony? A może pies w trakcie kopulacji jest spokojny, decyduje się na nią będąc w równowadze emocjonalnej. Zadaj sobie te pytania by zrozumieć psią kopulację:
- Jakie emocje przeżywał pies PRZED kopulacją? Co wydarzyło się PRZED kopulacją? Stresujący spacer? Człowiek, pies, który szedł w Waszą stronę? A może rozbawił się i w zabawę włączył element kopulacji? Albo siedzisz za blisko swojego przyjaciele, i poprzez kopulację, chciał rozstawić Was po kontach? A może Jak ocena emocji jakie pies przeżywa:
- Jak zachowuje się pies W TRAKCIE kopulacji? Czy zachowanie jest obsesyjne, pies nie ma nad nim kontroli? A może pies kopuluje, przerywa i spogląda na Ciebie, na sytuacje, na konkretny obiekt? Czy pies może łatwo skończyć kopulować, ma nad tym kontrolę?
- Jak zmieniło się zachowanie psa PO kopulacji? Uspokoił się? Jest nadal zestresowany? Przemieścił się, zrobił coś szczególnego? Dlaczego pies przestał? Może Ty coś zrobiłeś/łaś?
Czy możecie spróbować przeanalizować na podstawie tego schematu kopulację Waszych psów?