Psy miniaturowe mają najczęściej fantastyczny kontakt z człowiekiem i uwielbiają z nim pracować. Bardzo szybko się uczą, są […]
Małe psy są modne, śliczne i kompaktowe, w do tego praktycznie i można im poświęcać znacznie mniej czasu. Czy to prawda?
Psy miniaturowe mają najczęściej fantastyczny kontakt z człowiekiem i uwielbiają z nim pracować. Bardzo szybko się uczą, są chętne do wspólnych treningów. Jeśli dostaną dobrą motywację nagrodę, smaczek, zabawkę, zainteresowanie właściciela, pochwałę.
Wybieramy małe psy, ponieważ odnajdują się w niewielkich mieszkaniach, łatwo z nimi podróżować samochodem, a nawet samolotem- do 8 kg możemy brać psy na główny pokład. Małe psy mogą towarzyszyć nam bez problemu w kawiarniach, restauracjach, często w hotelach, generalnie są poręczne i kompaktowe. Niemniej nadal są psami z krwi i kości.
Małe psy potrzebują spacerów adekwatnych do potrzeb- czasami długich i przygodowych, pragną atencji opiekuna, wspólnych zabaw, treningów, pieszczot, bezpieczeństwa i atrakcji. Od rozmiaru psa większe znaczenie ma jego temperament, wśród czworonogów małych ras są bowiem zarówno spokojniejsi kanapowcy jak energiczne i reaktywne psiaki.
Nie dajmy się zmylić zabawkową urodą Yorka- toż to szczurołap- pracoholik. Pies stworzony do wyszukiwania i rozszarpywania szczura, unikania ukąszeń gryzonia.
A popularny teraz szpic miniaturowy? Ten pomeranian wywodzi się ze szpiców, czyli psów, które charakteryzują się dużą niezależnością i mocno rozwiniętym łańcuchem łowieckim, czyli lubią polować. W związku z tym ich ulubionymi zabawami są przeciąganie, pogoń i szarpanie. To rasa psów, które są bardzo zmotywowane do zabawy i treningu, choć ich wygląd sprawia, że traktujemy je jak czworonożne zabawki.
Czy małe psy mają lepszy kontakt ze swoim opiekunem?
Bardzo często tak. Jest blisko człowieka- na kolanach, na rękach, ook. Przygląda się bacznie opiekunowi, dzięki czemu doskonale rozpoznaje emocje, specjalizuje się w obserwacji i diagnozowaniu mikro mimiki twarzy człowieka, tak by jak najlepiej przewidywać jego zachowania.
Czy małe psy są tańsze w utrzymaniu?
Na pierwszy rzut oka tak, ponieważ myślimy o tym,że mniej jedzą. Niemniej jedzenie, które otrzymują powinno być wręcz esencjonalne, pełnowartościowe, zdrowe i smakowite.
Miniaturowe rasy najczęściej muszą chodzić regularnie do groomera. Yorki, maltańczyki, pudle,shih tzu mają włosy, które rosną i które trzeba je podcinać.Z kolei Westy, JRT, sznaucerki należy trymować i odpowiednio kształtować formę fryzury- to duży wydatek.
Niestety małe psy często są wrażliwe, delikatne, miewają delikatne żołądki, alergie, są łamliwe- to wszystko jest dużym dyskomfortem i wiąże się z dodatkowymi wizytami u weterynarza.
Warto wiedzieć, że maciupkie czworonogi (zwane teacup dogs) często są słabsze i bardziej chorowite, posiadają cechy skarłowacenia, które utrudniają życie.
Czy to prawda, że małe psy częściej kłamią?
Tak, potwierdzają to badania! Małe psy wiedzą, że są małe, a w trakcie znaczenia terenu swoim zapachem udają, że są wyższe!
Obsikiwanie drzew czy hydrantów, to jedna z psich metod komunikacji, można ją porównać do rozwieszania ogłoszeń czy dodawania postów na fb. Im mniejszy pies, tym wyżej stara się zostawić swój podpis. Naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku sfilmowali i przeanalizowali proces sikania 45 psich samców. Mniejsze psy wybierały chętniej pionowe obiekty do oznaczania: na przykład drzewa czy słupy. Pieski wykonywały dodatkowy wysiłek by podnieść nogę jak najwyżej i prawie się przewracały!
Kolejna różnica polega na tym, że mniejsze psy znacznie częściej oddawały mocz niż duże. Prawdopodobnie to metoda uniknięcia kontaktu, więcej wizytówek sprawi, że inne psy nie będą chciały weryfikować informacji i nie dojdzie do kłopotliwej konfrontacji.
Czy psy małe gabarytowo, są bardziej agresywne, szczekliwe na spacerach?
Kiedy patrzymy na jack russell terrier, yorka, chihuahua, które na ulicy awanturują się z większymi od siebie psami, mamy do czynienia z bardzo dobrze dopracowaną strategią radzenia sobie z potencjalnie niebezpieczną sytuacją. Kiedy pies szczeka wniebogłosy, awanturuje się z całej mocy na widok innych psów, stara się zrobić wrażenie twardziela, ale w rzeczywistości boi się konfrontacji i chce być od psa jak najszybciej odseparowany. Liczy na to, że opiekun podniesie go na ręce, przyspieszy kroku i odejdzie od obszczekiwanego psa. Cel jakim było zwiększenie dystansu został zrealizowany.Dodatkowo często małe pieski cechuje duża pobudliwość, każąc im reagować błyskawicznie i nieraz niewspółmiernie do sytuacji.Wiele psów przejawia zachowania agresywne będąc tylko na smyczy, gdy je spuszczamy, mają możliwość wycofania się, tylko dlatego, że to ich własna decyzja i mogą odejść na pewien dystans od innych psów.
Czego potrzebują małe psy?
Psy miniaturowe zwykle lubią przesiadywać w miejscach wysoko położonych – na posłaniu postawionym na głębokim parapecie okiennym, lub na meblu stojącym w strategicznym miejscu, do którego mogą przydać się bezpieczne schodki. Będą bardzo szczęśliwe mogąc podglądać świat za oknem i drzemać w słońcu. Najczęściej lubią być noszone, na rękach są bezpieczniejsze niż na ziemi przy nieuważnych nogach, które nierzadko niechcący stają na maleńkie łapki. Małe pieski często są zmarzluchem. Warto wypróbować termofor do posłania, podczas naszej nieobecności, zabawki do przytulania.
-Małe psy potrzebują zabaw z opiekunem. Często lubią zabawy piszczącymi zabawkami w odpowiednim rozmiarze, ciągnięcie sznurka czy wytrzymałe zabawki ze smaczkami w środku do znalezienia i skonsumowania.
Warto jest organizować w chłodne deszczowe dni dodatkową zabawę w domu dla małych piesków, zamiast wywlekać je na spacer. Świetnym pomysłem jest miniaturowy domowy tor agility- tor przeszkód który sami wymyślamy, zabawki interaktywne, edukacyjne na smakołyki, mata węchowa, poszukiwanie ukrytych skarbów, szkolenie metodami pozytywnymi.
-Małe pieski są zdecydowanie wrażliwsze na dotyk, należy zachować szczególną uważność przy obchodzeniu się z nimi. Delikatnie bierzemy je na ręce, delikatnie odkładami- dopiero wtedy gdy lampy są na ziemi. Chrońmy małe psy przed dziećmi, uczmy dzieci w kontrolowanych warunkach jak spokojnie głaskać psy.
Małe psy potrzebują szacunku, jakim obdarowujemy duże rasy. Gdy mały pies czegoś nie chce, ucieka, szczeka, broni się- po prostu go przytrzymujemy, pacyfikujemy, nie patyczkujemy się z nim. Piesek jest kompletnie bezwolny, żyje w poczuciu braku wpływu na własne życie.
-Odpowiednich kontaktów socjalne z psami. Małe pieski często rezygnują z kontaktu z psami, ponieważ w trakcie bezpośredniego kontaktu niejednokrotnie doświadczają bólu- wystarczy, że większy pies pacnie je łapą, przewróci, szturchnie. Nie mówiąc już o mobbowaniu, gonieniu w celu chwycenia, a nawet pogryzieniu. Jednak część małych psów potrzebuje kontaktów społecznych. Najwłaściwsze będzie znalezienie małemu psu stałych kompanów do zabawy , którzy będą zbliżone gabarytowo i temperamentem do naszego. Umawiajmy się na regularne spacery z innymi małymi kolegami. Kolejnym pomysłem na zaspokojenie potrzeb socjalnych jest drugi mały piesek lub towarzyski kot.
-Karmienie psów miniaturowych powinno być przemyślane, jedzenie pożywne. Dodatkowo psy bardzo malutkie, mają bardzo szybki metabolizm, dlatego dzienna porcja pokarmu powinna być podzielona na 3-5 posiłków.