0
0.00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

PsiEkspert

Nosework dla każdego!

Nosework czyli sekret spokojnego, szczęśliwego psa. To nowa dyscyplina kynologiczna wywodząca się z pracy psów policyjnych […]

osework czyli sekret spokojnego, szczęśliwego psa. To nowa dyscyplina kynologiczna wywodząca się z pracy psów policyjnych wyszukujących narkotyki, czy materiały wybuchowe. Ta aktywność pozwala zwierzęciu wykorzystać naturalne pragnienie polowania. Zadanie psa polega na znalezieniu i oznaczeniu próbek zapachowych.

Zawody odbywają się min. w Gdańsku, Warszawie czy Katowicach. Przed przystąpieniem do zawodów trzeba zdać z psem egzamin wstępny, który polega na wskazaniu zapachu olejku w jednym z 12 kartonowych pudełek w ciągu 3 minut.

Po zaliczeniu egzaminów wstępnych można brać udział w poszczególnych kategoriach zawodów:

  • NW – Exterior – poszukiwanie zapachu na świeżym powietrzu
  • NW – Interior – poszukiwanie zapachu w budynkach
  • NW – Vehicles – poszukiwanie zapachu w pojazdach
  • NW – Water – poszukiwanie zapachu w wodzie
  • NW – Discrimination – identyfikacja spośród innych zapachów, lub ich braku
  • NW – Master – najtrudniejsza kategoria łącząca w sobie wszystkie elementy pozostałych klas, i zawiera dodatkowe utrudnienia. Mogą w niej wystartować wyłącznie pary które zaliczą wszystkie poziomy w każdej kategorii

Każda z wymienionych kategorii ma dodatkowo trzy poziomy trudności.

Sport ten nie wymaga dużej przestrzeni ani drogich, specjalistycznych sprzętów. Musimy zaopatrzyć się w próbkę zapachu, którą należy przygotować minimum 24 godziny przed zawodami. W Polsce wykorzystywane są olejki cynamonowy, pomarańczowy i goździkowy.

Dla kogo Nosework?

Dla każdego! Nie ogranicza nas rasa psa, jego wiek, ani aktywność fizyczna. Nawet niepełnosprawne psy mogą brać udział, jeżeli zawody nie sprawiają im dyskomfortu. To również świetna aktywność dla psów lękowych, czy reaktywnych. Nosework jest niesamowicie wyczerpujący. Jeśli jesteś właścicielem hiperaktywnego czworonoga, ta dyscyplina sportu zadziała na psa kojąco.

Ten sport pomaga Twojemu psu odpocząć. Wąchanie jest dla niego spełnieniem potrzeb i pomaga mu się uspokoić. Uczy też samodzielności, wzmacnia pewność siebie, ułatwia skupienie na zadaniu i wycisza.

Nosework zapewnia masę korzyści. Stymuluje umysł, udoskonala węch, pozytywnie wpływa na charakter zwierzęcia i zapewnia godziny świetnej zabawy. Warto spróbować!

chevron-down