Problem szczekania psów dotyka nie tylko opiekunów psów, ale ich również sąsiadów. Uciążliwe szczekanie jest przyczyną […]
Problem szczekania psów dotyka nie tylko opiekunów psów, ale ich również sąsiadów. Uciążliwe szczekanie jest przyczyną interwencji policji, straży miejskiej.

Coraz częściej spotykamy się z psami, które cierpią na lęk separacyjny i częstym zachowaniem pojawiającym się w tym zaburzeniu jest nadmierna wokalizacja: szczęśliwość, wycie,skowyt psów. Problem jest tym poważniejszy, że duża ilość pracowników biurowych pracuje obecnie ze swoich domów, i szczekanie psa w jednym mieszkaniu może roznosić się po całym bloku przeszkadzając wszystkim na home office.
Nadmierna szczekliwość małych psów w blokach jest dosyć często zgłaszanym problemem naszych klientów, ponieważ takie niepozorne pieski potrafią szczekać całymi godzinami. Coraz bardziej popularne rasy miniaturowe typu Jack Russell terrier maltańczyk York, są bardziej reaktywne i szczekliwe w porównaniu do większych ras.

Szczekanie psów na prywatnych posesjach przy domach, w ogrodach rodzi również wiele problemów. Psy które są trzymane w kojcach, na łańcuchach często są wypuszczane na posesję w nocy, by oddały się stróżowaniu Takie psy często są utrapieniem sąsiadów zakłócając ciszę nocną. Psy które szczekają przy domach są czasami zatruwane przez sąsiadów. Sąsiedzi podają psom zatrute jedzenie, takich przypadków znamy niestety wiele.
Dlaczego psy są oddawane z powodu szczekania?
Jeśli opiekunowie sięgną po pomoc wykwalifikowanego specjalisty, rozpoczną terapię zachowań psa, w której to pies powoli zacznie się wyciszać. Czasami zastosowanie się do naszych wskazówek zaangażowanych opiekunów owocuje szybkimi rezultatami, bywa, jednak, że niestety jest to proces długotrwały i sytuacja wymaga tego, aby sąsiedzi wykazali się jeszcze chwilę cierpliwością. Zachęcamy wówczas naszych klientów, aby porozmawiali z sąsiadami i poinformowali ich, że pracują pod okiem specjalisty nad tym zachowaniem.
Jeśli opiekunom porad będzie udzielać osoba niekompetentna, z dużym prawdopodobieństwem pies wyląduje z obrożą elektryczną, obrożę antyszczekową i będzie za szczekanie korygowany, podduszanie, przytrzymywanie przy ziemi co jeszcze bardziej potęguje jego napięcie, frustracje, lęk czy złość i doprowadzi do jeszcze gorszej eskalacji nadmiernego szczekania. W takich przypadkach często spotykamy się z tym, że osoby decydują się na oddanie psów. Nie wiedzą o tym, że można w inny sposób podejść do problemu szczekania psa i starać się dotrzeć do źródła problemu a nie pracować z samym objawem jakim jest szczekanie. Pies, który nadmiernie szczeka, powinien otrzymać stosowną pomoc, a nie doznawać dodatkowego bólu i cierpienia psychicznego, i fizycznego.
Przede wszystkim, spróbujmy zastanowić się nad możliwymi przyczynami tego naturalnego dla psa zachowania, bo pamiętajmy o tym, że szczekanie jest normalnym, zdrowym zachowaniem psa, chodzi o zdrowe proporcje.
Dlaczego pies szczeka?
Nadmierna szczekliwość psa w domu lub na podwórku, ogrodzie, może mieć wiele źródeł. Np. jeśli pies żyjący w bloku uprzykrza życie swoim opiekunom i ich sąsiadom szczekaniem przyczyn możemy mieć kilka:
- Pies nauczył się, że szczekanie powoduje pojawienie się opiekunów chcących go uspokoić, a że zależy mu na kontakcie z nimi, to w ten sposób nauczył się taki kontakt uzyskiwać. Zachowanie jest wzmacniane przez korzyść, jaką uzyskuje pies.
- Pies boi się odgłosów na klatce schodowej, bo kiedyś coś złego spotkało go ze strony obcych ludzi wchodzących do domu albo w okresie wczesnej socjalizacji miał zbyt mało kontaktów z ludźmi lub też jego matka reagowała lękiem na obcych ludzi i z tego powodu teraz się ich boi. Szczekanie w sytuacji, kiedy pies słyszy kogoś na klatce, przynosi korzyść w postaci pojawienia się jego opiekunów, przy których czuje się pewniej, a nawet jeśli krzyczą, nieprzyjemna sytuacja się kończy. Korzystne z punktu widzenia psa, jest też to, że po oszczekaniu intruzów na klatce schodowej- odgłosy na klatce ustają! Pies ma mylne przeświadczenie, że gdyby nie jego szczekanie ludzie, psy na klatce by nie odeszli. Pies przestaje się bać, doświadczając ulgi od strachu i dodatkowo jest z siebie zadowolony, bo odstraszył groźnych złoczyńców.
- Pies może też być w stanie przewlekłego stresu z powodu warunków, w których żyje (złego traktowania, nerwowej atmosfery, niemożności odpoczynku, bo w domu są dzieci nieustannie pobudzające psa lub jego legowisko jest usytuowane w miejscu, gdzie ciągle ktoś się kręci itp.). Na skutek działania hormonów stresu i deficytu tych odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, dochodzi do obniżenia progów reakcji i nadmiernej pobudliwości i szczekania z byle powodu.
- Pies nie może być psem, czyli zabrania się mu lub nie daje możliwości na przejawianie typowo psich zachowań. Pies ma zbyt mało aktywności psychicznej i fizycznej, za mało wąchania na spacerze, nie ma możliwości zachowywania się zgodnie ze swoim gatunkiem, chodzi głównie o uspakajające i podnoszące nastrój zachowania łowieckie, – pies może częściej szczekać ponieważ rekompensuje sobie szczekaniem ich niedostatek(innych psich zachowań), co uwalnia go na chwilę od nieprzyjemnego frustracyjnego napięcia.
- Pies przywiązany na łańcuchu lub trzymany w kojcu, zaczyna szczekać na wszystko, co pojawi się na horyzoncie jego wzroku lub słuchu.
- Szczekliwość jest również dziedziczona jest w repertuarze wrodzonych zachowań. Dziedziczone predyspozycje do nadmiernej szczekliwości są wpisane w konkretne typy psów, np. szczekliewe będą bardziej teriery niż psy aportujące takie jak retrievery. Szczekliwość może być dziedziczona również po nadmiernie pobudliwych rodzicach, szczególnie z hodowli klatkowych.
- Opiekunowie często też pomijają zdrowotne przyczyny: jeśli pies cierpi na dolegliwości zdrowotne lub jest leczony lekami, które powodują, że jest bardziej drażliwy, ma alergię, bóle brzucha, pies ma obniżony komfort życia łatwiej się pobudza i szczeka (ma obniżone progi reakcji).
- Może się zdarzyć i tak, że nieodpowiednia dieta jest przyczyną niedostatku aminokwasów i innych substancji (np. witamin) potrzebnych organizmowi do wyprodukowania odpowiedniej ilości neuroprzekaźników regulujących samopoczucie, przede wszystkim serotoniny co prowadzi do nadmiernej szczekliwości
Jak poradzić sobie z tym szczekaniem.
Najważniejsze i najtrudniejsze dla opiekunów jest to by zmienili postrzeganie szczekania . Zrezygnujmy z zastanawiania się co zrobić jak pies szczeka. Opiekunowie najczęściej się zastanawiają jak psa okrzyczeć, szarpnąć skorygować i zdominować. Tymczasem psu trzeba POMÓC! MUSIMY STWORZYĆ PLAN DZIAŁAŃ

Taki plan, obejmuje działania mające na celu redukcję napięcia emocjonalnego (takie jak zaspokojenie potrzeb zwierzęcia, zmiana warunków otoczenia lub wycofanie czynników powodujących stres czy negatywne emocje), modyfikację diety (jeśli jest ona przyczyną problemowego zachowania), techniki pomocnicze (np. masaż, feromony), stosowanie suplementów czy farmakoterapię. Ta ostatnia jest stosowana wyłącznie z polecenia i pod nadzorem lekarza weterynarii, Ważna jest również ocena przez lekarza stanu zdrowia zwierzęcia przed podjęciem terapii zachowania i ocena ewentualnego wpływu leczenia medycznego na jego emocje i zachowanie.
Kilka sposobów na poradzenie sobie z nadmierną szczekliwość psa, niezależnie od przyczyn
- Nauczenie psa znaczenia słowa CICHO.
- Nauczenia psa relaksowania się-wzmacnianie ciszy i spokoju.
- Odwrażliwianie-trenowanie z psem poprzez aranżowanie sytuacji, w których pies zareaguje ciszą a nie szczekaniem.
- Zaspokojenie psich potrzeb, zabawy łowieckie, aktywne zdobywanie przekąsek, zabawki interaktywne, zabawki edukacyjne, trening mający na celu wzbogacenie układu nerwowego i podniesienie odporności na stres.
- Stymulacja psa, poprzez zabawy węchowe.
- Zmiana diety na zdrową lekkostrawną i podnoszącą nastrój. Odpowiednia suplementacja.
- Trening posłuszeństwa na luzie.