Czy Twój pies ma zespół dysfunkcji poznawczej> Jak go rozpoznać, jak mu zapobiec, jak sobie z nim radzić.
Zespół dysfunkcji poznawczej u psów jest potocznie znany jako demencja starcza a także choroby wieku starczego. Czy Twój pies-senior przejawia objawy chorób starczych? Sprawdź czy już pora zaopiekować się Twoim starzejącym psem w szczególny sposób już teraz.
Demencja u psa – Objawy
Z upływem lat sprawność każdego psa ulega pogorszeniu. Pełen energii psiak zamienia się powoli w staruszka o kiepskim wzroku, słuchu, mniejszej aktywności fizycznej, problemami z trzymaniu moczu, zaburzeniami pamięci i snu. Stary pies podobnie jak starszy człowiek wymaga szczególnej opieki i dużo uwagi. Zwierzak to nie zabawka, dlatego właściciel musi zapewnić mu godziwą starość.
Zmiany w mózgu u starszych psów mogą być związane z procesem zwyrodnienia zachodzącym w samym mózgu – zwanej inaczej zespołem dysfunkcji poznawczej, znanej także jako rodzaj demencji. Zmiany te obejmują takie schorzenia jak choroby układu krążenia i układu oddechowego, kłopoty z przewodem pokarmowym, przerost prostaty, ból stawów oraz choroby wątroby. Ogólnie mówiąc rozpoznając chorobę dysfunkcji poznawczej u psów należy wziąć pod uwagę następujące objawy takie jak zaburzenia snu (szczekanie, piszczenia, budzenie się psa w nocy oraz chodzenie psa po domu), utratę czystości (pies nie trzyma moczu i często załatwia się w domu), ogólna dezorientacja psa, która obejmuje zaburzenia pamięci oraz zdolność uczenia się, a także zmiany związane z kontaktami ze zwierzętami i ludźmi.
Zespół dysfunkcji poznawczej nie należy być mylony z depresją, które jest jedynie zaburzeniem emocjonalnym niezwiązanym ze zmianami w mózgu.
Choroba Alzheimera u psów
Starszy pies wymaga szczególnej opieki. Pozostawiony sam czuje się niepewnie. Dość często starszy pies pozostawiony sam w domu szczeka, niszczy rzeczy, a nawet próbuję wydostać się przez okno. Tego typu objawy można zauważyć, gdy pies doświadcza bólu, jest osłabiony i źle się czuję. Zdarza się także, że pies staję się agresywny, drażliwy, trudno go także pogłaskać. Psy mogą snuć się po mieszkaniu, jęczeć, albo przeciwnie być bardziej gadatliwe – piszczeć, wyć i szczekać. Widząc takie objawy trudno psa zostawić samego w domu. Właściciel starszego psa musi być czujny, bo te objawy mogą być zwiastunem do bardzo poważnej zwierzęcej choroby Alzheimera.
Pamiętajmy, że zwierzęciu z objawami choroby alzheimera można pomóc. Taki pies potrzebuje dużo naszej uwagi, psa należy zapraszać często do kontaktu, stymulować zachowania społeczne. Pies może nie widzieć i nie słyszeć dobrze, także powinniśmy mieć to na uwadze pomagając mu przy przemieszczeniu się po mieszkaniu. Spacery też powinny być krótkie, za to powinniśmy odwiedzać nowe miejsca.
Wiek seniora ma swoje prawa nawet jak nie dotyka go zwierzęca choroba alzheimera. Organizm psa starzeje się podobnie jak u człowieka. Objawy starzenia są zauważalne na takich płaszczyznach jak słuch, wzrok, stawy, serce, skóra, sierść, nerki wątroba, a także te związane z zębami, żywieniem, odpoczynkiem, ich lękliwością i drażliwością.
Problemy ze słuchem
Starszy pies ma dużo gorszy słuch, niż szczeniak. Należy jednak odróżnić głuchotę nabytą od głuchoty, typu nie chce mi się. Niezbędna jest przy tym konsultacja z lekarzem weterynarii. Psom dotkniętym głuchotą należy unikać przestawiania mebli. Podobnie sprawy się mają ze wzrokiem. Pies tracący powoli wzrok ma problemy z poruszaniem się po mieszkaniu. Ważne, aby nie wprowadzać rewolucji, nie przestawiać mebli, bo pies przez lata nauczył się rozkładu pomieszczeń. Ratunkiem dla psa mogą okazać się krople przepisywane na receptę przez weterynarza na zaćmę. Nie zlikwidują one problemu, ale mogą opóźnić problem starzenia.
Obciążenie stawów i brak ruchu
Innym problemem, który obciąża psa są stawy, które doskwierają głównie większym i cięższym psom. Gdy pies wykazuję mniejszą aktywność fizyczną rozwiązaniem mogą okazać się skarpetki antypoślizgowe, szczególnie gdy na podłodze mamy panele. Można także rozwiązać ten problem kupując dodatkowe dywaniki. Jednak nic nie zastąpi medykamentów. Ważne, aby żywienie wzbogacić o suplementy wzmacniające stawy.
Serce Twojej pociechy w starszym wieku, może też nie działać tak jak dawniej. Należy wtedy ograniczyć wszelkie wycieczki, szczególnie rowerowe, bo mogą być zbyt męczące dla Twojego czworonożnego przyjaciela.
Problemy skórne u starszego psa
Twój pies w podeszłym wieku może też mieć problemy ze skórą. Mogą zacząć tworzyć się na niej pieprzyki lub guzy podskórne. Niezbędna jest wtedy konsultacja z lekarzem, gdyż może to być początek choroby nowotworowej. W takie sytuacji warto poradzić się lekarza. Warto także w takiej sytuacji wzbogacić dietę psa o suplementy diety wzmacniające organizm psa, a także karmę bogate w Omega 3 i Omega 6, które powinny poprawić stan skóry i sierści. Sierść również miewa się coraz gorzej, włosy matowieją stają się bardziej kruche i mniej sprzyjające na warunki atmosferyczne. Gdy włosy zaczynają linieć, dlatego należy zastanowić się nad zmianą szczotki do czesania.
Metabolizm czyli nerki i wątroba
Gdy w mieszkaniu znajdziemy mokrą plamę to znak, że pies zaczyna mieć kłopoty z nerkami. Pamiętaj, aby spacery były coraz krótsze i częstsze, bo zaczyna uaktywniać się demencja starcza i a piesek może czasami „narobić” w domu. Przy tym pies często marznie i szuka ciepła nawet w domu. Przyczyną takiej dolegliwości może być wątroba, bo to właśnie ona jest odpowiedzialna za termoregulację organizmu. Na spacerze najlepszym przyjacielem psa może okazać się ciepłe ubranko, natomiast w domu zakup jego własnej pościeli. Należy także skrócić spacery psa, aby nie dopuścić do szoku termicznego, aby pies nie dostał zapalenia płuc.
Wątroba odpowiada także za poziom cukru we krwi, który trzeba kontrolować, w przeciwnym razie pies może okazać się cukrzykiem. Taki stan też oczywiście może kontrolować. Konieczna jest wtedy odpowiednia dieta, którą ustali lekarz weterynarii w czasie konsultacji. Zęby Twojego pociechy w późniejszym wieku też mogą być w kiepskim stanie. Możemy wtedy pomyśleć o specjalnym gryzaku lub chociażby o namaczaniu suchej karmy, aby była łatwiejsza do gryzienia. Metabolizm naszego czworonoga już nie jest taki jak dawniej, to znaczy, że należy uważać z przekarmianiem. Ograniczmy także podjadanie produktów, które obciążają wątrobę, gdyż może spowodować jej otłuszczenie, a nadwaga dodatkowo spowoduje osłabienie stawów.
Problemy stomatologiczne i dodatkowy sen
Może się także zdarzyć, że pachnący szczeniak może się zamienić na starość w niezbyt mile pachnącego psiaka. Nasze czworonogi mogą mieć nie tylko problemy z zapachem z pyska, ale również nie panują nad wiatrami. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być dieta. Warto wtedy zastanowić się nad zmianą żywienia, bo to ona może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pyska. Przyczyną mogą być także problemy stomatologiczne, dlatego warto dbać o zęby i odwiedzić lekarza.
Starszy pies może potrzebować również dodatkowego snu. Młode pieski szybko się regenerują i wystarcza im piętnastominutowa drzemka. Psy w podeszłym wieku śpią o wiele dłużej. Może się także zdążyć, że oprócz standardowego biegania i mruczenia, pies może mieć koszmary senne i przez to popiskiwać i płakać przez sen. Wtedy warto go wtedy delikatnie obudzić.
Odwaga, lęki i drażliwość
Nasz przyjaciel może zmienić się z odważnego czworonoga w lękliwego pieska. Szczególnie sylwester jest okresem, gdy nasz pies jest niespokojny. Warto zasięgnąć wtedy pomocy specjalisty, gdyż można wtedy podać mu środku uspokajające. Lękliwy pies nie lubi także zostawać sam, szczególnie w obcym miejscu. Zadbajmy o to, aby pies nie był sam. Jeśli musimy wyjechać zostawmy psa w miejscu, które zna pod opieką, aby nie czuł się samotny.
Twój pies na starość może stać się także bardziej drażliwy. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy może być wiek staruszka. Może potrzebować on więcej spokoju i odpoczynku.
Zaopiekuj się Twoim psem na starość. Siwa broda, mniejsza aktywność nie muszą oznaczać, że będziesz go bardziej kochać. Każdy wiek ma swoje prawa, więc nie przejmuj, ze Twój pies się zmienił. Jest takim samym kochanym czworonogiem, którego przygarnąłeś.