SUPLEMENTY DLA PSA Suplement diety to produkt, który jest złożony z wielu substancji odżywczych i traktowany jako […]
SUPLEMENTY DLA PSA
Suplement diety to produkt, który jest złożony z wielu substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie podstawowej żywności. Można nim w łatwy sposób nadrobić braki substancji, których organizm psa może potrzebować i tym samym znacznie poprawić jego funkcjonowanie.
Do tych najbardziej polecanych zaliczamy:
- Ostropest plamisty – zawarta w nim sylimaryna działa ochronni na błonę śluzową żołądka, oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Głownie chroni komórki wątroby i pomaga w jej regeneracji. Może wspomagać w leczeniu toksycznych uszkodzeń wątroby, marskości, lub w przewlekłych stanach zapalnych .
- Oleje rybne – są przede wszystkim naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wspomagają prace układu odpornościowego, układu krwionośnego, oraz są stosowane w profilaktyce chorób nowotworowych. Najbogatsze w kwasy omega-3 są oleje z łososia. Łatwo dostępny
- i dobrze akceptowany przez zwierzęta jest olej z kryla, który jest do nabycia w aptekach.
- Drożdże piwne – posiadają ogromne wartości odżywcze. Są suplementem witamin z grupy B, które poprawiają równowagę mikrobiologiczną jelit, wpływają na sprawność funkcjonowania układu nerwowego i są nieocenione w walce z problemami skórnymi. Są też niezbędne do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania wątroby.
- Cynk – stosowany głownie przy schorzeniach wątroby w celu ograniczenia wchłaniania miedzi z przewodu pokarmowego i redukcji jej wychwytu przez wątrobę. Jest to również czynnik antyoksydacyjny i ograniczający powstawanie włókniaków. Przykładem mięsa bogatego w cynk jest wołowina.
- Żółtka jaj – tłuszcze żółtka mają dobre proporcje nienasyconych kwasów tłuszczowych w stosunku
- do nasyconych, oraz zawierają dużo cennych fosfolipidów. Najbardziej wartościowe składniki znajdujące się w żółtku to kwasy tłuszczowe, lecytyna i cholina, foswityny oraz immunoglobuliny. Przyczyniają się one do sprawnego funkcjonowania mózgu, wątroby oraz systemu nerwowego. Warto pamiętać, że jajo jest źródłem niemal wszystkich witamin, z wyjątkiem witaminy C. Żółtko musi być podane w formie płynnej. Uwaga- bez białka!
- Witamina C – wykazuje działanie antyoksydacyjne. Występuje w znacznych ilościach w wielu warzywach i owocach. Polecana w stanach przeciążenia organizmu (po urazach lub wzmożonym wysiłku). Szczególnie polecamy naturalną , np. z dzikiej róży.
- Spirulina – posiada wysoką wartość odżywczą i ogromne walory lecznicze. Korzystnie wpływa na metabolizm, obniża poziom cholesterolu, niszczy wolne rodniki, oraz stabilizuje naturalną florę przewodu pokarmowego. Spirulina ma również świetny wpływ na stan skóry i sierści psa.
- Koenzym Q10 – przyśpiesza procesy metaboliczne, dostarczając komórkom energii, która jest potrzebna do przyswajania substancji pokarmowych, leczenia i oczyszczania ran. Jest też przeciwutleniaczem.
- Witaminy C i E – świetne przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne i pomagają opóźnić procesy starzenia się psa
Pamiętajmy, że suplementy mogą poprawiać funkcjonowanie organizmu, szczególnie jeśli sami gotujemy psu i nie zawsze jesteśmy dopasować posiłek w 100% do jego potrzeb. Jednak warto wcześniej skonsultować podawanie ich z lekarzem.
Warto sięgnąć po suplementy bezpieczne, sprawdzone, i uzupełnić codzienną dietę naszego czworonoga.